Dünya

Zelenski: Putin ile diyalog olamaz

Yayınlanma: 11.10.2022– 17:22 / Son Güncelleme: 11.10.2022 – 17:42 Rusya’nın Ukrayna‘nın başkenti Kiev’i hedef alan saldırıları sonrası G7 liderleri bugün olağanüstü bir toplantıda bir araya geldi. Almanya, ABD, Fransa, İngiltere, Kanada, İtalya ve Japonya’nın yer aldığı..

Zelenski: Putin ile diyalog olamaz

Zelenski: Putin ile diyalog olamaz

Rusya’nın Ukrayna‘nın başkenti Kiev’i hedef alan saldırıları sonrası G7 liderleri bugün olağanüstü bir toplantıda bir araya geldi.

Almanya, ABD, Fransa, İngiltere, Kanada, İtalya ve Japonya’nın yer aldığı G7 ülkeleri, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski‘nin de video konferans yolu ile katıldığı toplantıda bölgede yaşanan son gelişmeleri masaya yatırdı.

Liderlere seslenen Zelenski, şunları ifade etti:

G7 grubu ve tüm demokratik dünya düzeyinde, simetrik olarak yanıt vermeliyiz.

Rusya enerji sektörüne ve ülkelerimizin enerji istikrarına saldırdığında, Rusya’nın enerji sektörü de yaptırımlarla engellenmeli, Rus petrol ve gaz ticareti gelirlerinin istikrarını bozmalıyız.

Rusya’dan petrol ve gaz ihracatı için sert bir tavan fiyat gerekiyor – terör devleti için sıfır kar sağlanmalı. Bu tür adımlar barışı daha da yakınlaştırabilir: Terörist devleti barış hakkında, savaşın yararsızlığı hakkında düşünmeye teşvik ederler.

Şu aşikar gerçeği de kabul etmeliyiz: Geleceği olmayan bu Rusya lideriyle diyalog olamaz. Görüşmeler, Rusya’nın BM Şartı’nı, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün temel ilkelerini tanıyacak başka bir başkanıyla olabilir ya da kilit terörist Putin’in kilit kararları terör yoluyla etkileme imkanı olmasın diye farklı bir konfigürasyonda yapılabilir. Şuanda bir kişi barışı engelliyor  ve bu kişi Moskova’da.

Zelenski,  Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun olası provokasyonlarını önlemek için Ukrayna ile Belarus sınırına uluslararası gözlemcilerden oluşan barış gücü misyonu yerleştirilmesini önerdi.

Kaynak: Haber Global

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL