Gündem

Yargıtay, karakoldaki dayağa haksız tahrik indirimi istedi

Olay, 17 Temmuz 2011de meydana geldi. Karabağlardaki müzikholleri denetleyen polis ekipleri, kimliksiz ve izinsiz çalışan Fevziye Cengizi polise mukavemet ve hakarette bulunduğu iddiasıyla gözaltına aldı. Polis merkezine götürülen Fevziye Cengizin..

Yargıtay, karakoldaki dayağa haksız tahrik indirimi istedi

Olay, 17 Temmuz 2011de meydana geldi. Karabağlardaki müzikholleri denetleyen polis ekipleri, kimliksiz ve izinsiz çalışan Fevziye Cengizi polise mukavemet ve hakarette bulunduğu iddiasıyla gözaltına aldı.

Polis merkezine götürülen Fevziye Cengizin darp edildiği görüntüler basına sızdı. Fevziye Cengiz, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Polisler de Cengizden şikayetçi oldu. Soruşturmanın sonunda hazırlanan iddianamede; Fevziye Cengizin görevli polis memurlarına karşı görevi yaptırmamak için direnme ve hakaret suçlarından, polisler B.S., H.Y. ve T.Dnin ise hakaret, tehdit ve darp suçlarından cezalandırılması istendi. Polis memuru N.A.nın da suçu bildirmemekten cezalandırılması talep edildi.

DOSYA YARGITAYA TAŞINDI

2015 yılının mayıs ayında İzmir 6ncı Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada mahkeme heyeti, Fevziye Cengizi, polise hakaret suçundan 442 gün hapis cezası karşılığı 8 bin 840 TL adli para cezasına çarptırdı.

Cengiz, görevi yaptırmamak için direnme suçundan ise beraat etti. Para cezasının 24 eşit taksitte ödenmesine karar verilip, daha sonra sabıkasız oluşu nedeniyle hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Polislerden B.S. ve H.Y.ye sadece darp suçundan 1er yıl 3er ay hapis cezası verildi. Polisler diğer suçların tamamından beraat etti. Avukatların itirazıyla dosya, Yargıtaya gönderildi.

Dosyayı inceleyen Yargıtay 8inci Ceza Dairesi, 7 yıl sonra 19 Nisanda kararını verdi.

Yargıtay, zaman aşımı gerekçesiyle yerel mahkemenin Cengiz ve diğer sanıklar için beraat kararı verdiği suçları düşürdü.

Yargıtay ayrıca polis memuru N.A.nın suçunu da 2 Nisan 2020de hayatını kaybetmesi ile düşürdüğünü açıkladı.

Yargıtay, H.Y. ile B.S.ye darp suçlamasıyla verilen 1 yıl 3er aylık hapis cezası kararını ise haksız tahrik indirimi uygulanmadığı gerekçesiyle bozdu.

Yargıtayın kararında, Cengizin karakola davet edildiği ancak 165,8 promil alkollü olan Cengizin gitmek istemeyip polisleri ittiği, itişme sırasında tarafların yaralandığı belirtildi.

Ayrıca arbede sırasında Cengizin polislere, Siz kim oluyorsunuz da beni karakola götüreceksiniz köpek diyerek, sinkaflı sözler söylediği ve alenen hakaret ettiği kaydedildi.

POLİSLER İÇİN İNDİRİMİ TALEBİ

Cengizin ekip otosundan indirilip, karakola götürüldüğü esnada da benzer sözler söyleyerek küfürlerine devam ettiği, karakolun salonunda idari işlem yapılmak üzere bekletildiği sırada oturduğu yerden sürekli kalkıp polis memuru H.Y.nin yanına giderek, yere tükürdüğü, tekrar yerine oturtulmasına rağmen aynı davranışına devam ettiği de vurgulandı.

Cengizin vermiş olduğu bu rahatsızlığa daha fazla tahammül gösteremeyen polis memurları H.Y. ve B.S.nin kendisini ifade odasına götürüp, ellerini kelepçeleyerek darp ettiklerine dikkat çekildi.

Cengizden kaynaklanan ve müzikholde başlayıp karakolda süregelen, tüm bu söz ve davranışların haksız tahrik sebebi olduğu ve ulaştığı boyut dikkate alınarak polis memurları H.Y. ve B.S. hakkında darp suçundan verilen cezada tahrik indirimine gidilmesi gerektiği belirtildi.

ÇALIŞAN OLDUĞU ANLAŞILDI

Sanık polislerin avukatı Tolga Yurdakul, Fevziye Cengizin kovuşturma safhasında müşteri olarak değerlendirildiğini ancak Yargıtayın kararıyla beraber çalışan olduğunun kabul edildiğini vurgulayarak, Tabii ki de olayın yaşanmasını hiç istemezdik. Müvekkillerim de böyle bir olayın yaşanmış olması nedeniyle üzgünler. Ancak karşı taraf, görüntülerin basına sadece bir kısmının yansımış olması nedeniyle kamuoyunu başından itibaren yanlış yönlendirmiştir. Yargıtay kararı da bizim bu söylediğimizi ispatlamış oldu dedi. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/gundem.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”; bibülten.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL