Siyaset

Vatandaştan TBMM ve CİMER’e ilginç başvuru: Atatürk’ün nüfus kaydı düzeltilsin

Önder Yılmaz – Milliyet’in ulaştığı bilgi ve belgelere göre; İstanbul’da yaşayan, Y.D. ve arkadaşları TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak, Atatürk’ün dört farklı nüfus kaydı bulunduğunu, kayıtların birinde ‘Gazi’ diğerinde ‘Paşa’ isimlerinin..

Vatandaştan TBMM ve CİMER’e ilginç başvuru: Atatürk’ün nüfus kaydı düzeltilsin

Önder Yılmaz – Milliyet’in ulaştığı bilgi ve belgelere göre; İstanbul’da yaşayan, Y.D. ve arkadaşları TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak, Atatürk’ün dört farklı nüfus kaydı bulunduğunu, kayıtların birinde ‘Gazi’ diğerinde ‘Paşa’ isimlerinin kullanıldığını, gerçek adı ‘Mustafa Kemal Atatürk’ dışında resmi bir adının bulunmaması gerektiğini belirtti.

4 ADET NÜFUS KAYDI

Başvuruda şöyle denildi:

Alıntı Metni

‘YETKİNİZ BULUNMUYOR’

Y.D. ve arkadaşlarının aynı başvuruyu CİMER’e de yaptıkları belirtirken, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, “Atatürk’ün nüfus kayıt bilgilerine ilişkin bilgi alma ve değişiklik isteme gibi yetkilerinin bulunmadığı” bilgisinin verildiği kaydedildi.

TBMM Dilekçe Komisyonu başvuruyu İçişleri Bakanlığı’na ileterek, konuya ilişkin incelemenin bildirilmesini istedi. Bakanlık, Türk Medeni Kanunun 39’uncu maddesindeki ‘Mahkeme kararı olmadıkça, kişisel durum sicilinin hiçbir kaydında düzeltme yapılamaz’ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunun 35’inci maddesindeki ‘Kesinleşmiş mahkeme hükmü olmadıkça nüfus kütüklerinin hiçbir kaydı düzeltilemez ve kayıtların anlamını ve taşıdığı bilgileri değiştirecek şerhler konulamaz’hükümlerini anımsattı.TBMM Dilekçe Komisyonu da Y.D. ve arkadaşlarına bu aşamada yapılacak başka bir işlem olmadığını bildirdi.

Bi Bülten

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL