Kültür Sanat

Ünlü yönetmen son filminin galası yapılamadan kansere yenik düştü

Yayınlanma: 23.01.2023– 12:18 / Son Güncelleme: 23.01.2023 – 12:18 HABER GLOBAL – Orijinal adı Pa Negre olan ‘Kara Ekmek’ filmiyle ses getiren Mayorkalı yönetmen Agusti Villaronga, 69 yaşında öldü. 14..

Ünlü yönetmen son filminin galası yapılamadan kansere yenik düştü

Ünlü yönetmen son filminin galası yapılamadan kansere yenik düştü

HABER GLOBAL – Orijinal adı Pa Negre olan ‘Kara Ekmek’ filmiyle ses getiren Mayorkalı yönetmen Agusti Villaronga, 69 yaşında öldü.

14 aydır kanserle mücadele eden Villaronga’nın ölüm haberini Katalan Film Akademisi yaptı.

Duyuruda “Bu sabah film yönetmeni Agusti Villaronga, bizi Barcelona’da terk etti. Yeteneği, duyarlılığı, dokunduğu her şeyi sevme konusundaki muazzam kapasitesi ve filmleri sonsuza kadar bize kalacak” denildi.

Villaronga kariyeri boyunca 3 Goya Ödülü kazandı. 1990’da El nino de la luna ile en iyi orijinal senaryo ödülünü alırken, 2011’de Pa Negre ile en iyi uyarlama senaryo ve en iyi yönetmen ödüllerini kazandı.

Mayorkalı yönetmenin dikkat çeken filmleri arasında 2017 yapımı Uncertain Glory, 2015 yapımı The King of Havana ve 1986 yapımı Behind the Glass sayılabilir.

Sondan bir önceki filmi El vientre del Mar, Moskova Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film Eleştirmenleri Ödülü’ne layık görülmüştü. Ayrıca Malaga Festivali’nden En İyi İspanyolca Film dalı da dahil 6 ödül kazandı.

Villaronga, son filminin gösterimine yetişemeden hayatını kaybetti. Loli Tormenta adlı film için önümüzdeki günlerde gala yapılacak.

Kaynak: Haber Global

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL