Dünya Magazin

Ünlü müzisyen hayatını kaybetti

Yayınlanma: 20.12.2022– 10:11 / Son Güncelleme: 20.12.2022 – 10:23 Magazin Haberleri The Specials grup üyeleri arkadaşları Terry Hall’un ölümünü hayranlarına duyurdular. Grup Twitter’dan yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Güzel..

Ünlü müzisyen hayatını kaybetti

Magazin Haberleri

Ünlü müzisyen hayatını kaybetti

The Specials grup üyeleri arkadaşları Terry Hall’un ölümünü hayranlarına duyurdular. Grup Twitter’dan yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Güzel arkadaşımız, kardeşimiz ve bu ülkenin yetiştirdiği en parlak şarkıcı ve söz yazarlarından biri olan Terry’nin hastalıktan sonra aramızdan ayrıldığını büyük bir üzüntüyle duyuruyoruz. Terry harika bir koca ve babaydı ve ruhların en nazik, en komik ve en samimilerinden biriydi. Müziği ve performansları hayatın özünü kapsıyordu… Neşeyi, acıyı, mizahı, adalet mücadelesini ama en çok da aşkı.”

Grup, Hall’un ailesinin mahremiyetine saygı gösterilmesini de istedi.

Hall’un Specials ve Fun Boy Three’deki grup arkadaşı Neville Staple, haber karşısındaki üzüntüsünü dile getirdi: “Terry’nin hasta olduğunu biliyorduk ama yakın zamana kadar ne kadar ciddi olduğunun farkında değildik. Birlikte 2023 ortak müzik anlaşmalarını daha yeni onaylamıştık. Bu beni çok etkiledi ve Terry’nin eşi ve ailesi için son derece zor olmalı.”

TERRY HALL KİMDİR?

Hall, 19 Mart 1959’da Coventry, Warwickshire, İngiltere’de doğdu.1978’de başladığı müzik kariyerini 2022 yılındaki ölümüne kadar sürdürdü. En çok; solisti olduğu the Specials müzik grubu bünyesindeki müzik çalışmalarıyla adını duyurdu. Ayrıca Fun Boy Three, the Colourfield, Terry, Blair & Anouchka, Vegas, David Stewart, Bananarama, the Lightning Seeds, Sinéad O’Connor, Stephen Duffy, Dub Pistols, Gorillaz, Damon Albarn, D12, Tricky, Junkie XL, Leila Arab, Lily Allen, Shakespears Sister, Salad ve Nouvelle Vague gibi müzisyenlerle ortak çalışmalar yaptı.

Ünlü müzisyen hayatını kaybetti - Resim : 1

ZORLU BİR ÇOCUKLUK GEÇİRDİ

Çocukluk yıllarında başına gelen şeyden sonra Hall, gençlik yılları boyunca ilaç alıp depresyon ve manik depresyonla yaşamak zorunda kaldı. 2019’da komedyen Richard Herring’e, anlattığına göre; 12 yaşında Fransa’da bir sübyancı çetesi tarafından kaçırılmıştı. Hall, bunu gizli tuttu ve ailesine söylemedi.

Clash ve Sex Pistols’tan ilham alan ilk grubu olan punk grubu Squad’a katıldı. Ablası ve yol göstericisi Teresa, onu Trojan Records ile tanıştırırken, Hall’u şarkıcı olmaya iten David Bowie’nin 1975 albümü Young Americans oldu. Hall, 1977’de vokalist Tim Strickland’ın yerini alan Coventry grubunun kurulmasından kısa bir süre sonra Specials’a katıldı. 1979’da ilk single’ları Gangsters’ı yayınladılar ve Birleşik Krallık single listesinde 6. sıraya yükseldiler. Sonraki iki yıl içinde de İlk 10’a hakim oldular ve 1981’de ikinci 1 numaralı single’ları Ghost Town ile zirveye ulaştılar.

Hall, Specials grup arkadaşları Staple ve Lynval Golding ile Fun Boy Three’yi kurdu. Ayrıca birkaç yıl boyunca liste başarısının tadını çıkardılar. Hall, 1984’te Thinking of You ile hit olan Colourfield adlı başka bir grup kurdu.

Hall tüm bu süreçlerde hâlâ akıl sağlığıyla mücadele ediyordu. Hall eşi yönetmen Lindy Heymann tarafından kurtarıldı. Bir oğulları oldu; Hall’un eski eşi Jeanette Hall’dan da iki oğlu var.

Hall, 2019’da Uncut dergisine, 60’larının tadını çıkardığını söyledi: “Buraya kadar geldiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Pek çok insan, 60’ın aşağı doğru sarmalın bir parçası olduğunu düşünüyor, ki öyle olmasına izin verirseniz öyle, ama bununla savaşabilir ve öyle olmadığını söyleyebilirsiniz; bu sadece bu hikayenin bir parçası.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL