Dünya

Rusya’yı ‘terör destekçisi’ ilan eden Avrupa Parlamentosu’na siber saldırı

Yayınlanma: 24.11.2022– 14:27 / Son Güncelleme: 24.11.2022 – 14:31 Rusya Avrupa Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, AP’nin Rusya‘yı ‘terörü destekleyen ülke’ ilan etmesinin ardından siber saldırıya uğradığını duyurdu. Metsola, Twitter hesabından yaptığı..

Rusya’yı ‘terör destekçisi’ ilan eden Avrupa Parlamentosu’na siber saldırı

Rusya Avrupa

Rusya'yı 'terör destekçisi' ilan eden Avrupa Parlamentosu'na siber saldırı

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, AP’nin Rusya‘yı ‘terörü destekleyen ülke’ ilan etmesinin ardından siber saldırıya uğradığını duyurdu. Metsola, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “AP, sofistike bir siber saldırı altında. Kremlin yanlısı bir grup sorumluluğu üstlendi” ifadelerini kullandı.

Bilişim uzmanlarının saldırıyla mücadele ettiğini belirten Metsola, “Bu, Rusya’yı ‘terörü destekleyen ülke’ ilan etmemizin ardından geldi.” değerlendirmesini yaptı. Metsola, “Benim yanıtım ise: Slava Ukraini (Ukrayna’ya Zafer)” paylaşımında bulundu.

WAGNER’İN KURUCUSUNDAN AP’YE ‘BALYOZ’

Öte yandan, özel paralı asker şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, AP’ye keman kutusu içinde balyoz gönderdi. ‘Kremlin’in aşçısı”‘ olarak da anılan​​​​​​​ Prigojin’e ait Konkord adlı şirketten yapılan yazılı açıklamada, AP’ye iletilmek üzere ‘KİBER FRONT Z’ adlı oluşumun temsilcisine ‘bilgi bavulu’ verildiği bildirildi.

KİBER FRONT Z’den yapılan açıklamada da söz konusu ‘bilgi bavulu’nun Konkord temsilcisinden teslim alındığı belirtilerek, “Müzisyenlerin vazgeçilmez bir aksesuarı olan keman kutusu, büyük olasılıkla sahte kan izleri olan ve üzerinde damganın bulunduğu bir balyoz içeriyordu” ifadesi kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen AP Genel Kurulu’nda ‘insanlık dışı ve zalimce eylemler’ düzenlediği suçlamasıyla Rusya’yı ‘terörü destekleyen ülke’ olarak tanıyan karar tasarısı, 58’e karşı 494 milletvekilinin oyuyla kabul edilmişti. Tasarıda, Wagner ile Rusya’nın finanse ettiği silahlı grupların da terör listesine alınması istenmişti. 

Kaynak: AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL