Siyaset

‘Rusya Günü’ kutlamasında Büyükelçi üniforma giydi

Aydın Hasan – Büyükelçilik; Rusya’nın hasım ülkeler listesinde bulunan ABD, Almanya, Kanada, Yunanistan, Bulgaristan gibi geniş bir yelpazeyi oluşturan ülkelerin Ankara’daki diplomatik misyon temsilcilerini resepsiyona davet etmedi. “Bu sene giymeye..

‘Rusya Günü’ kutlamasında Büyükelçi üniforma giydi

Aydın Hasan – Büyükelçilik; Rusya’nın hasım ülkeler listesinde bulunan ABD, Almanya, Kanada, Yunanistan, Bulgaristan gibi geniş bir yelpazeyi oluşturan ülkelerin Ankara’daki diplomatik misyon temsilcilerini resepsiyona davet etmedi.

“Bu sene giymeye karar verdi”

Bu nedenle resepsiyona, Batılı ülkelerin diplomatik misyonlarından katılım olmadı. Resepsiyonda, daha çok Latin Amerika, Afrika, Kafkasya, Orta Asya ülkelerinden diplomatik temsilciler göze çarptı. Katılanlar içinde; Çin, Kuveyt, Küba, Kazakistan, Venezuela, Lübnan, Küba, Özbekistan, Bangladeş, Pakistan, İran, Meksika, Türkmenistan, Belarus, Sırbistan, Brezilya gibi ülkelerin büyükelçileri dikkati çekti.

2002 Ocak ayında basında, Rusya Devlet Başkanı Putin’in “nizam ve intizam” yönetim modelini yerleştirme amacıyla Rus diplomatlarına “Men in Black” filmindekine benzer üniforma giydireceğini ilan ettiği haberi yer almıştı. Rus Büyükelçiler, geçmiş resepsiyonlarda klasik tarzda takım elbise giyiyorlardı. Ancak, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, bu yılki kutlamada ilk kez diplomat üniformasını giydi. Büyükelçilik yetkilileri; “Üniforma yeni değil aslında, Rusya’da büyükelçilerin üniforması hep vardı. Büyükelçimiz bu sene giymeye karar verdi” dedi.

Daha önce de Rusya’nın Yeşil Burun Adaları Büyükelçisi Natalya Poklonskaya, diplomatik üniformalı fotoğrafını 2021 Kasım’da paylaşmıştı.

Bi Bülten

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL