Dünya

Putin’den 24 Şubat öncesi sert açıklama: Cini şişeden batı çıkardı

Rusya–Ukrayna savaşında birinci yıla yaklaşılırken, Rusya Devlet Başkanı Putin’den çok sert açıklamalar geldi. Rus lider, Parlamento üyeleri, kabine üyeleri ve üst düzey bürokratların katıldığı Federal Meclis’te konuştu.  “Rusya açısından zorlu ve dönüm noktası..

Putin’den 24 Şubat öncesi sert açıklama: Cini şişeden batı çıkardı

RusyaUkrayna savaşında birinci yıla yaklaşılırken, Rusya Devlet Başkanı Putin’den çok sert açıklamalar geldi. Rus lider, Parlamento üyeleri, kabine üyeleri ve üst düzey bürokratların katıldığı Federal Meclis’te konuştu. 

“Rusya açısından zorlu ve dönüm noktası olan bir zamanda, dünyada önemli değişikliklerin yaşandığı bir dönemde konuşmamı yapıyorum” diyen Putin, konuşmasında ABD ve Avrupa ülkelerinin Ukrayna’ya askeri desteğine de değindi.

Sputnik’in aktardığına göre, ‘Rusya’nın Donbass’ın sorunlarının barışçıl biçimde çözümlenmesi için mümkün olan her şeyi yaptığını’ söyleyen Rusya Devlet Başkanı, “Bununla beraber Kiev, Donbass’ın sorunlarını çözmedi, sürüncemede bırakıp oyaladı, siyasi cinayetler işledi ve inananlara kötü muamele etti” dedi.

‘BATI, UKRAYNA’YI BÜYÜK SAVAŞA HAZIRLADI’

“Dünya üzerinde hiçbir ülkenin ABD kadar yurt dışında askeri üssü yok, yüzlercesini kurdular” diyen Putin, ‘Rusya’nın Batı ile yapıcı bir diyalog içerisinde olmaya her zaman açık olduğunu ve yıllar boyunca ortak bir güvenlik sistemi oluşturulması üstünde çalışılmasını teklif ettiğini’ söyledi.

Putin, “Batı ise bu sırada köle hâline gelmiş Ukrayna’yı ‘büyük savaşa’ hazırladı ve bugün de bunu yaptığını kabul ediyor” ifadelerini kullandı.

‘SAVAŞI DURDURMAK İÇİN GÜÇ KULLANIYORUZ’

Rusya-Ukrayna savaşını ‘başlatan tarafın Batı’ olduğunu da sözlerine ekleyen Rusya Devlet Başkanı Putin, “Savaşı başlatan taraf Batı’ydı, bizse bu savaşı durdurmak için güç kullanıyoruz. Evimizi ve insanlarımızın canlarını koruyoruz, Batı’nın istediğiyse sınırsız hakimiyete sahip olmak” dedi.

Konuşmasında ABD ve Avrupa ülkelerinin savaşın başından bu yana Ukrayna’ya sağladığı askeri yardıma da değinen Putin, “Batı şimdiye dek Ukrayna’ya askeri yardım olarak 150 milyar dolar harcadı, Ukrayna’ya para akışının azaldığını da gözlemlemiyoruz. Cini şişeden çıkaranın Batı olduğunu dünyada kimse unutmuş değil” ifadelerini kullandı.

RUSYA YENİ START’TAKİ KATILIMINI ASKIYA ALDI

Putin, Rusya’nın, ABD ile yapılan ve kıtalar arası nükleer balistik füze kabiliyetlerini dizginlemeyi amaçlayan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması’nın (START) katılımını askıya aldıklarını söyledi.

Putin, şöyle devam etti: Ukrayna’ya ne kadar uzun menzilli silah sevk edilirse tehdidi sınırlarımızdan o kadar uzaklaştıracağız. Karada konuşlanmış yeni stratejik füze sistemlerinin muharebeye hazır duruma geçmesi konusunda geçen hafta kararname imzaladım.

“NÜKLEER TESTLERE HAZIRIZ”

Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna’nın silahlandırılması için 150 milyar dolardan fazla harcama yaptığını vurgulayarak “Kıyaslamak gerekirse Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerine göre G7 ülkeleri 2020 ve 2021’de dünyanın en yoksul ülkelerini desteklemek için 60 milyar dolar ayırmıştı.” diye konuştu.

Ukrayna yönetiminin, ulusal çıkarları yerine üçüncü ülkelerin çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini anlatan Putin, “Ukrayna’ya ne kadar uzun menzilli silah sevk edilirse tehdidi sınırlarımızdan o kadar uzaklaştıracağız. Batı, Ukrayna’yı hem bir poligon hem de Rusya’ya karşı bir koçbaşı olarak kullanıyor. 1930’larda da şimdi de planlar hep aynı, Doğu’ya doğru doğrudan saldırganlık. Avrupa’da yabancı ellerle bir savaş çıkartmak ve rakipleri bertaraf etmek.” değerlendirmesinde bulundu.

Washington’daki bazı politikacıların, ABD’nin yeni tür nükleer silahların test edilmesi olasılığını şimdiden düşündüklerine işaret eden Putin, “Bu durumda, Rusya Savunma Bakanlığı ve Rosatom, Rus nükleer silahlarını test etmeye hazır olmalıdırlar. Elbette bunu ilk yapan biz olmayacağız ancak ABD testler yaparsa, biz de yaparız. Hiç kimse küresel stratejik eşitliğin yok edilebileceği gibi tehlikeli bir yanılsamaya kapılmamalıdır” dedi.

Kaynak: Haber Global

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL