Gündem

Prof. Dr. Naci Görür’den merak edilen soruya yanıt: Bardağı taşıran son damla olabilir

Yayınlanma: 08.10.2022– 15:40 / Son Güncelleme: 08.10.2022 – 15:43 Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, büyük depremler ile güneş tutulmaları arasında bir bağ olup olmadığı sorusuna yanıt verdi. Görür, bu..

Prof. Dr. Naci Görür’den merak edilen soruya yanıt: Bardağı taşıran son damla olabilir

Prof. Dr. Naci Görür'den merak edilen soruya yanıt: Bardağı taşıran son damla olabilir

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, büyük depremler ile güneş tutulmaları arasında bir bağ olup olmadığı sorusuna yanıt verdi.

Görür, bu konuda takipçilerinden soru geldiğini belirterek, Twitter hesabından açıklamalar yaptı.

Görür, “Kimi takipçilerim soruyor. “Bu ay güneş tutulması olacak. 17 Ağustos 1999 depreminden önce de olmuştu. Endişeliyiz hocam ya tekrar olursa?” diyorlar. Ay, Dünya ile Güneş arasına girdiğinde bu olay gerçekleşir. Bu olay sırasında üç gezegen de aynı sırada olduğu için Dünya üzerine daha fazla çekim uygularlar. Bu çekim hem hidrosferde hem de litosferde kabarmalara neden olur. Kimi zaman litosferdeki kabarma 25-30 cm varabilir. Normalde bu çekim kuvveti büyük depremlere neden olmaz. Ancak kimi yerlerdeki faylar aşırı stres biriktirmiş ve deprem üretmeye zaten hazır hale gelmiş ise o faylar üzerinde depreme neden olabilir. Yani bardağı taşıran son damla rolü oynayabilir” dedi.

Kaynak: Haber Global

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL