Dünya

“Mürettabatımızı geçici olarak kör ettiler” iddiası… İki ülke arasında gerginlik

Çin 1.3 milyon mil karelik Güney Çin Denizi’nin neredeyse tamamında ve bölgedeki adaların çoğunda egemenlik iddia ediyor. Filipinler, Malezya, Brunei ve Tayvan’ın da hak iddiasında bulunduğu 100 kadar küçük ada..

“Mürettabatımızı geçici olarak kör ettiler” iddiası… İki ülke arasında gerginlik

Çin 1.3 milyon mil karelik Güney Çin Denizi’nin neredeyse tamamında ve bölgedeki adaların çoğunda egemenlik iddia ediyor. Filipinler, Malezya, Brunei ve Tayvan’ın da hak iddiasında bulunduğu 100 kadar küçük ada ve resiften oluşan Spratlys Adaları da Çin’in hak iddiasının içinde yer alıyor.

Filipinler ise bölgeyi Batı Filipin Denizi olarak adlandırıyor. Bölgedeki hak iddiası için bir donanma nakliye gemisi olan BRP Sierra Madre’yi Second Thomas Shoal’da karaya oturttu.

Çin gemisinin 6 Şubat’da lazer doğrulttuğu iddia edilen Filipin gemisi BRP Malapascua’nın Sierra Madre’ye ikmal yapmak için bölgede olduğu belirtiliyor.

Filipinler’den yapılan açıklamada “Sierra Madre’deki askeri personelimize yiyecek ve erzak ulaştırılmasının kasıtlı olarak engellenmesi, Batı Filipin Denizi’nin bu bölgesindeki Filipinler’e ait egemenlik hakkının açık bir ihlalidir” denildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL