Yaşam

Muğla’da dikkat çeken kayıt: İki yavrusuyla birlikte görüntülendi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Fethiye Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, tarafından ormanlık alana yerleştirilen fotokapan ile bir karakulağı ve iki küçük yavrusunu görüntüledi…

Muğla’da dikkat çeken kayıt: İki yavrusuyla birlikte görüntülendi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Fethiye Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, tarafından ormanlık alana yerleştirilen fotokapan ile bir karakulağı ve iki küçük yavrusunu görüntüledi. Dr. İlemin’in sosyal medyadan paylaştığı görüntü, çok sayıda kişi tarafından izlendi ve paylaşıldı.

Görüntülerde, genellikle gece avlanan karakulağın ağır adımlarla, yavrularının ise arkasından koşarak ilerlemesi yer alıyor.

Yasin İlemin, “Türkiye’de bir anne karakulak ve iki küçük yavrusunu araştırmalarımız kapsamında kayıt altına aldık. Bu nadir yabani kedi türü ülkemizin güneybatısına (Muğla-Antalya) sıkışmış ve dünyadaki diğer karakulak popülasyonlarından izole bir şekilde tüm olumsuzluklara rağmen hayatta kalmaya çalışıyor” dedi.

Muğla'da dikkat çeken kayıt: İki yavrusuyla birlikte görüntülendi - Resim : 1

Karakulaklar üzerindeki araştırmalarda orta ve uzun vade hedefleri olduğunu belirten Dr. İlemin, “Tür üzerindeki başlıca tehditler iklim değişikliğine bağlı orman yangınları, kaçak av, habitat tahribi ve doğadaki başıboş köpekler. Bu tehditleri bertaraf edebilmek adına çeşitli kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürütüyoruz. Öte yandan yeni projemiz olan ‘Akdeniz Kıyılarında Mega Yangınların Ardından Yaban Hayatına Ekolojik Restorasyon Desteği’ projesi kapsamında, ülkemiz karakulakları adına önemli bulgular elde etmeyi, özellikle yangınlar ile tahrip olan habitatlarının restorasyonunda Orman Genel Müdürlüğü ile uzun süreli ortak faaliyetler planlıyoruz. Karakulaklar üzerindeki araştırmalarda orta ve uzun vade hedeflerimiz var. Bunlar, türün zaman/mekansal dağılımını ortaya çıkarmak, dünyadaki karakulak popülasyonları ile ülkemiz karakulaklarının genetik farkını bulmak, insan ve yaban hayatı etkileşimi kapsamında mikrobiyota analizleri ve popülasyonun yok olması muhtemel yerlere yeni bireylerin aşılanması, taşınması. Sizler de yaralı, bitkin veya ölmüş bir karakulak gördüğünüzde bizlerle ve Milli Parklar ile iletişime geçerek türün koruması adına bilimsel çalışmalara destek alabilirsiniz” diye konuştu.

Kaynak: DHA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL