Gündem

Mimarlar Odası: AOÇ arazisi TOBB’a peşkeş çekilemez

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği arazisinde olan Başbakanlık Söğütözü Lojmanları’nın Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişten hemen önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) devredildiğini açıkladı. Yavuz ALATAN Yayınlanma: 14:58 –..

Mimarlar Odası: AOÇ arazisi TOBB’a peşkeş çekilemez

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği arazisinde olan Başbakanlık Söğütözü Lojmanları’nın Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişten hemen önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) devredildiğini açıkladı.

Mimarlar Odası: AOÇ arazisi TOBB’a peşkeş çekilemez

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin talana ve ranta açılmasına devam edildiği açıkladı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği arazisinde olan Başbakanlık Söğütözü Lojmanları’nın Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişten hemen önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) devredildiğini bildirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Başbakanlık Söğütözü Lojmanları ve arazisinin, 2018’de Başbakanlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İller Bankası ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında imzalanan bir protokol ile TOBB’a devredildiğini ifade etti.

AYKIRI KULLANIMLARLA RANTA AÇILIYOR

Candan, “Atatürk Orman Çiftliği’ndeki bu hukuksuzluğu yargıya taşıyacağız” diyerek, şunları söyledi:

– Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine ihanet edenleri yargı önüne çıkartmak boynumuzun borcu. Bilgi edinme kanunu çerçevesinde söz konusu protokolü, kurul kararlarını, resmi yazıyla protokolü imzalayan ilgili kurumlardan talep ettik.

– Paha biçilmez ve Atatürk’ün bize şartlı bağışla emanet ettiği Atatürk Orman Çiftliği arazileri umarsızca talan ediliyor, Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışına aykırı kullanımlarla ranta açılıyor. Atatürk Orman Çiftliği arazileri, bugün toprak bütünlüğünün yarısını, devirlerle, tahsislerle ve kiralamalarla kaybetmiştir. AOÇ arazileri halkındır devredilemez, kiralanamaz ve satılamaz. TOBB’a devredilme protokolünü yargıya taşıyacağız. Sürecin takipçisiyiz.

Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş memuriyetten çıkarıldı İlginizi Çekebilir Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş memuriyetten çıkarıldı

Bi Bülten

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL