Spor

Messi’nin uzatmada attığı golde büyük tartışma: Mesele ofsayt değil! Fransızların iddiası

Yayınlanma: 19.12.2022– 17:00 / Son Güncelleme: 19.12.2022 – 17:06 Fransız spor gazetesi L’Equipe, Arjantin‘nin uzatmalarda Messi’yle bulduğu 3. golde kural ihlali olduğunu öne sürerek golün iptal edilmesi gerektiğini iddia etti…

Messi’nin uzatmada attığı golde büyük tartışma: Mesele ofsayt değil! Fransızların iddiası

Messi'nin uzatmada attığı golde büyük tartışma: Mesele ofsayt değil! Fransızların iddiası

Fransız spor gazetesi L’Equipe, Arjantin‘nin uzatmalarda Messi’yle bulduğu 3. golde kural ihlali olduğunu öne sürerek golün iptal edilmesi gerektiğini iddia etti.

L’Equipe’in paylaştığı bir fotoğrafta önceden oyundan çıkarılmış Enzo Fernandez ile yedek oyuncular Lautaro Martinez ve La Pulga’nın gol henüz gerçekleşmeden sahaya girdikleri öne sürülüyor. 

Gazete iddiasına destek olarak ise futbol kurallarının 3. maddesinin 9. paragrafını kaynak gösterdi.

L’EQUIPE’İN İDDİASININ DAYANAĞI NE?

L’Equipe’in bahsettiği maddeye göre “Eğer bir gol atıldıktan sonra hakem oyun yeniden başlamadan önce golün atıldığı sırada oyun alanında başka bir kişinin olduğunu fark ederse, oyuna fazla kişi ya da kişilerin oyun alanına girdiği yerden direkt serbest vuruşla başlamalıdır” deniliyor.

KURALIN TAMAMINDA NE DİYOR?

TFF’nin web sitesinde yer alan 2022-23 Futbol Oyun Kuralı kitabında ise bu madde geniş haliyle tam olarak şu şeklide ifade ediliyor:

Oyun alanında fazladan bir kişi bulunduğu sırada gol olması:

Gol atıldıktan sonra, oyun tekrar başlamadan önce eğer hakem golün atıldığı anda oyun alanında fazladan bir kişi olduğunu fark ederse;

Aşağıdaki durumlarda hakem golü geçersiz saymalıdır. Eğer fazladan kişi;

-golü atan takımın oyuncusu, yedek oyuncusu, değiştirilmiş oyuncusu, ihraç edilmiş oyuncusu veya takım görevlisi ise, oyun fazladan kişinin bulunduğu yerden direkt serbest vuruşla tekrar başlatılır.

-oyuna müdahale eden saha dışı bir kişi ise, pozisyon “Oyun alanında fazladan kişi olması” bölümünde özetlendiği şekilde bir golle sonuçlanmadığı sürece, hakem atışı ile tekrar başlatılır.

Aşağıdaki durumlarda hakem golü geçerli saymalıdır. Eğer fazladan kişi;
-golü yiyen takımdan bir oyuncu, yedek oyuncu, değiştirilmiş oyuncu, ihraç edilmiş oyuncu veya takım görevlisi ise
-oyuna müdahale etmemiş saha dışından kişi ise

Her durumda hakem fazladan kişinin oyun alanından çıkarılmasını sağlamalıdır.

Eğer gol atıldıktan ve oyun tekrar başlatıldıktan sonra hakem, gol atıldığında oyun alanında fazladan bir kişi olduğunu fark ederse, gol geçersiz sayılamaz. Fazladan kişi hala oyun alanındaysa hakem oyunu durdurur, fazladan kişinin oyun alanından çıkartılmasını sağlar, oyunu uygun bir şekilde hakem atışıyla veya serbest vuruşla tekrar başlatır.

Hakem olayı ilgili kurumlara rapor etmelidir.”

GOL MÜ DEĞİL Mİ?

Bu maddeye göre Polonyalı hakemin gol olmadan önce Arjantinli yedek oyuncuların sahaya girmesini görmediği için golü geçerli sayıp oyunu başlattığı varsayılabilir. Bu nedenle de daha sonradan fark etse bile oyunu başlattığından golü geçersiz sayamayacağından Messi’nin golü geçerli kabul edilir.

Öte yandan bu golde bir ofsayt tartışması yaşandığı için hakemlerin de bu konuya yoğunlaştığı ve Arjantinli yedek oyuncuların gol olmadan sahaya girdiğini gözden kaçırdığı tahmin ediliyor.

Kaynak: Haber Global

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL