Yaşam

‘Küçük kıyamet’ için tarih verildi: Çocuklarımız yok oluşu görecek!

Bilim insanlarının geliştirdiği bir süper bilgisayar, bu yüzyılın sonuna kadar Dünya’daki canlı türlerinin dörtte birinden fazlasının yok olacağını tahmin etti. Avrupalı bilim insanlarının Kanada’da düzenlenen COP15 BM Biyolojik Çeşitlilik Konferansı’nda sunduğu..

‘Küçük kıyamet’ için tarih verildi: Çocuklarımız yok oluşu görecek!

Bilim insanlarının geliştirdiği bir süper bilgisayar, bu yüzyılın sonuna kadar Dünya’daki canlı türlerinin dörtte birinden fazlasının yok olacağını tahmin etti.

Avrupalı bilim insanlarının Kanada’da düzenlenen COP15 BM Biyolojik Çeşitlilik Konferansı’nda sunduğu yeni bir araştırmaya göre, Dünya’daki canlıların önemli bir bölümü 2100 yılına kadar yeryüzünden silinecek. Sözcü’nün aktardığı habere göre; uzmanlar, iklim değişikliği ve kaynakların yanlış kullanımı sonucu kısa sürede Dünya’daki biyolojik çeşitliliğindeki gerilemenin hızlanacağı öngörüsünde bulundu.

Avustralyalı ve Avrupalı bilim insanları Dünya’nın geleceğiyle ilgili tahminlerde bulunmak üzere süper bilgisayar aracılığıyla bir “sanal Dünya” modellemesi geliştirdi. Elde edilen sonuçlara göre dünyadaki mevcut bitki türlerinin yüzde 10’u 2050’ye kadar yok olacak, bu oran 2100’e dek yüzde 27’yi bulacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL