Magazin

Kraliyete meydan okuyan bir aşkın hikâyesi! Biri 8, biri 13 yaşındaydı…

Derleyen: Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr – Kraliçe II. Elizabeth ve Prens Philip’in aşk hikâyesi aslında çok eskiye dayanıyor. Birbirlerini gördükleri ilk anda âşık olan ve birlikte olmaya yemin eden..

Kraliyete meydan okuyan bir aşkın hikâyesi! Biri 8, biri 13 yaşındaydı…

Derleyen: Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr – Kraliçe II. Elizabeth ve Prens Philip’in aşk hikâyesi aslında çok eskiye dayanıyor. Birbirlerini gördükleri ilk anda âşık olan ve birlikte olmaya yemin eden ikili, kraliyet geleneklerinin getirdiği tüm zorluklara rağmen sağlam bir evlilik yürütmeyi başardı. Öyle ki bu aşk ölene kadar sürdü. Kraliçe Elizabeth 74 yıllık eşi Prens Philip’in geçtiğimiz yıl hayatını kaybetmesiyle derinden sarsılmıştı. Eşinin ölümünün ardından bir yıl sonra hayatını kaybeden Kraliçe II.Elizabeth ve Prens Philip’ten geriye ise büyük bir aşk hikâyesi kaldı.

II. DÜNYA SAVAŞI BİLE AYIRAMADI

İkili ilk olarak Elizabeth 8, Philip 13 yaşındayken 1934 yılında ikisinin de ortak akrabalarından birinin düğününde tanıştı. Elizabeth’in babaannesi tarafından aynı soydan gelen Philip ve Elizabeth’in çok fazla ortak tanıdığı vardı. 1934 yılındaki tanışma çok kısa süreliydi, ikisi de birine âşık olmak için oldukça küçüklerdi. Ancak takvimler 1939 yılını gösterdiğinde, ilk görüşten tam beş yıl sonra Prens Philip Dartmouth’daki Kraliyet Deniz Koleji’nde okurken gerçekleşen bir törene Elizabeth ve ailesinin ziyareti sırasında yeniden bir araya geldiler. Bu sefer Elizabeth 13, Philip 18 yaşındaydı. Dartmouth’daki törenden sonra mektuplaşmaya başlayan ikilinin o andan itibaren iletişimi hiçbir zaman kopmadı. Zamanla birbirlerine daha çok bağlanan Elizabeth ve Philip birbirlerine açılacakları sırada II. Dünya Savaşı patlak verdi ve Prens Philip Kraliyet Donanması ile savaşa katıldı. Ancak Philip ve Elizabeth’i II. Dünya Savaşı bile ayıramadı. İkili savaş yıllarında da birbirlerinden haberdar olmayı başardı.

‘Bizi geride bıraktınız’

Yıllar içinde iletişimleri hiç kopmayan ikili sonunda bu ilişkiyi ailelerine açmaya karar verdi. Savaştan döner dönmez 1946 yılında Phillip, Lilibet’in ebeveynleriyle tanışmak için Kraliyet Ailesi’nin Balmoral’daki evini ziyarete geldi. Prens Philip, Yunanistan – Danimarka Prensi Andrew’ın oğluydu. I. Dünya Savaşı’ndaki başarısızlığından dolayı sürgüne gönderilen Prens Andrew ve ailesinin bu durumu, Elizabeth’in babası Kral VI. George’un hoşuna gitmiyordu. Genç Elizabeth’in ileride bir gün Kraliçe olma ihtimali çok yüksekti. Bu yüzden Kral, Philip’in bunu kaldırabileceğine şüpheyle yaklaşıyordu. Ancak kızının genç adamı sevdiğine ikna olunca bu ilişkiyi onaylamak zorunda kaldı. Böylece Philip ve Elizabeth birlikteliklerini nişanla taçlandırdı.

‘LILIBET’, KRALİÇE II. ELIZABETH OLDU

Takvimler 20 Kasım 1947’yi gösterdiğinde Westminster Abbey’de Elizabeth ve Philip 2 bin kişinin katıldığı bir düğün töreniyle dünya evine girdi. Onların düğünü II. Dünya Savaşı’ndan sonra kraliyette gerçekleşen ilk düğündü. Evliliklerinin ilk birkaç yılını Philip’in deniz subayı olarak görev yaptığı Malta’da geçirdiler. Kısa bir süre sonra, 14 Kasım 1948’de ilk çocukları Charles’ı kucaklarına aldılar. İlk çocuklarının hemen ardından 1950 yılında çift, ikinci çocukları Anne’yi dünyaya getirerek dört kişilik bir aile oldu. Ancak çiftin huzurlu ve sakin hayatı çok uzun sürmedi. 1952 yılında Kral VI. George rahatsızlandı ve hayatını kaybetti.

Alıntı Metni

Yıllar içinde birbirlerine sonsuz saygı ve sevgiyle bağlanan ikili dünya turları da dahil olmak üzere hiçbir zaman ayrılmadı. Dönem dönem eşinin yoğunluğundan şikayet eden Prens Philip en başından beri eşinin bir gün Kraliçe olacağını biliyordu fakat bu kadar genç yaşta olması onların evliliğini derinden etkilemişti. Tüm zorluklara rağmen Prens Philip, eşinin Kraliçe olmasından kaynaklanan tüm sorunları başarıyla göğüsledi. Çift 1972 yılında evliliklerinin gümüş yılını kutladılar. Çeyrek asırlık evlilikleri dünyanın dört bir yanında da coşkuyla karşılandı. Çifte yaklaşık 15 bin mektup ve 2 bin 500 telgraf geldi. Bu güzel ilişki onları mutlu ediyordu ve Kraliçe’nin başarılı bir evliliğinin olması ona olan güveni de güçlendiriyordu.

Genç kıza yaptıkları otopside bile çıkmadı

50 YILI GERİDE BIRAKTILAR

Takvimler 1997 yılını gösterdiğinde 50 yılı geride bırakan ikili evliliklerinin altın çağını kutladılar. Elizabeth ve Philip, Londra’daki Banqueting House’da bir kutlama yemeği verdi. Elizabeth’in bu yemekte eşi hakkında söyledikleri ise tarihe geçti: “Obenim gücüm oldu ve bunca yıl yanımda kaldı. Ona çok şey borçluyum.”Yıllar birbirini kovaladı. İkili gözyaşı ve sevinci hep birlikte karşıladı. 2017 yılına gelindiğinde evliliklerinde 70 yılı geride bırakmışlardı. İkilinin, özellikle Prens Philip’in sağlık sorunları daha görünür hale geldi. Bu süreçte Kraliçe II. Elizabeth eşinin sürekli yanında oldu. 2020 yılında 99’uncu yaşına basan Prens Philip’in rahatsızlıkları giderek arttı. Bir enfeksiyon tedavisi görüyordu ve Şubat 2021’de tedbir amaçlı King Edward VII Hastanesi’ne yatırıldıktan sonra ameliyat edildi. Ancak tüm müdahalelere rağmen 2021 yılının nisan ayında Buckingham Sarayı, prensin bir ay hastanede kaldıktan sonra Windsor Kalesi’nde ‘huzur içinde vefat ettiğini’ duyurdu.

Kraliçe II. Elizabeth, Prens Philip’in cenaze töreninde Kovid-19 önlemleri sebebiyle tek başına oturuyor.

Eşinin ölümünden kısa bir süre sonra Kraliçe II. Elizabeth 95. yaş günü konuşmasında Philip’in yokluğunu derinden hissettiğini belirterek, şunları söyledi:

Alıntı Metni

SONSUZA DEK BİRLİKTE

Philip’siz bir yılı ardında bırakan Elizabeth her konuşmasında eşini andı ve onu ne kadar çok özlediğini dile getirdi. Son zamanlarda Kraliçe’nin de sağlık sorunları arttı ve bunun için dinlenmeye ihtiyacı olduğunu söyleyerek en sevdiği yere, İskoçya’daki Balmoral Kalesi’ne gitti. Geçtiğimiz hafta ise Kraliçe’nin yakınları sağlık sorunları nedeniyle gözetim altına alındığını duyurdu. Ve 8 Eylül Perşembe günü Kraliçe II. Elizabeth’in huzur içinde hayata gözlerini yumduğu tüm dünyaya duyuruldu. Kraliçe’nin ölümü onu sevenleri derin bir yasa boğdu. Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesi, 11 Eylül’de İskoçya’nın başkenti Edinburgh’taki Holyroodhouse Sarayı’ndan Aziz Giles Katedrali’ne taşındı. Kraliçe’nin halka açık cenaze töreni ise 19 Eylül Pazartesi günü yapılacak.Neredeyse bir asırlık hayata koca bir aşk hikayesi sığdıran Philip ve ‘Lilibet’ ise artık sonsuza dek birlikte olacak.

‘Emre Belözoğlu’nun teklifini reddettim’
Devler Ligi’ne Haaland damgası
Ucuz konut kampanyasına rekor başvuru

Bi Bülten

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL