Gündem

Kandilli Rasathanesi Müdürü İstanbul depremi için tarih verdi: Büyüklüğü 7’nin üzerinde olacak

Yayınlanma: 22.02.2023– 10:08 / Son Güncelleme: 22.02.2023 – 10:27 On binlerce kişinin vefat ettiği Kahramanmaraş depremleri ve önceki gün meydana gelen Hatay depremlerinin ardından İstanbul’da beklenen olası deprem üzerine tartışmalar..

Kandilli Rasathanesi Müdürü İstanbul depremi için tarih verdi: Büyüklüğü 7’nin üzerinde olacak

On binlerce kişinin vefat ettiği Kahramanmaraş depremleri ve önceki gün meydana gelen Hatay depremlerinin ardından İstanbul’da beklenen olası deprem üzerine tartışmalar ve açıklamalar arttı.

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Doğan Kalafat yaptığı açıklamada, “7 sene içerisinde yüzde 64 olasılıkla İstanbul’da 7’nin üzerinde bir deprem olacak” ifadelerini kullandı.

Haber Global’e konuşan, Doğan Kalafat’ın İstanbul depremi ile ilgili açıklaması şöyle:

“Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın orta kesiminde de bir deprem olabilir. Ancak Marmara Denizi kaynaklı bir deprem olacaktır. Bunun tehlikesi bellidir. Marmara’da fay oradan geçti buradan geçti konuşmamıza gerek yok. Marmara Denizi’nin içerisinde geçen bir kol. Bu kol 7’nin üzerinde bir deprem üretecektir. Bunun yeri bellidir ama zamanını söyleyebilmemiz mümkün değil. Yalnızca yapabileceğimiz istatiksel çalışmalardır. Bu da işte 2030’a kadar yüzde 64 olasılık, 2050’ye kadar yüzde 75 olasılık 2090 kadar yüzde 95 olasılıkla bu deprem olacaktır.”

Kaynak: Haber Global

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL