Dünya

Japonya otomatlarda balina eti ve derisi satmaya başladı

Yayınlanma: 20.01.2023– 13:32 / Son Güncelleme: 20.01.2023 – 13:35 Dünya haberleri Tokyo merkezli Kyodo Senpaku firması geçen ay başkentte ve diğer yerlerde balina derisi, dondurulmuş balina eti ve konservede pişmiş..

Japonya otomatlarda balina eti ve derisi satmaya başladı

Dünya haberleri

Japonya otomatlarda balina eti ve derisi satmaya başladı

Tokyo merkezli Kyodo Senpaku firması geçen ay başkentte ve diğer yerlerde balina derisi, dondurulmuş balina eti ve konservede pişmiş balina parçaları satan 4 otomat kurdu.
Firma gelecek aya kadar üç otomat daha kurmayı planlarken, fiyatlar da 1000 ile 3 bin yen (yaklaşık 147 TL ile 440 TL) arasında değişiyor.

Etlerin satışı iyi olursa şirket 5 yıl içinde 100’e kadar otomat açmayı planlıyor.

Çevreciler bu hamleyi, “acımasız ve gerileyen” balina avcılığı endüstrisinin “çaresiz, çıkarcı bir satış hilesi” olduğunu söyleyerek kınıyor.

Balina ve Yunusları Koruma yardım kuruluşuna göre, Japonya’da balina eti satışları son 50 yılda ciddi düşüş yaşadığı için bu, avlanmaya devam edilmesini destekleme amacıyla yapılan bir ticareti canlandırma çabası. Yardım kuruluşu, şirketin gelecekte kotaları genişletmek için Japonya hükümetini iyi bir iş modeline sahip olduğuna ikna etmek istediğini belirtiyor.

Şirket, dünya çapında balina avcılığı endüstrisini desteklemek amacıyla gelecek aydan itibaren İzlanda’dan yılda 3 bin ton fin balinası eti ithal etmeyi planlıyor.

Aralık 2018’de Japonya, deniz memelilerini öldürmeye devam edebilmek için Uluslararası Balinacılık Kurulu’nun denetiminden çekilmişti.

Japonya hükümeti 2020’de, balina avcılığı endüstrisine 40 milyon sterlin (yaklaşık 927 milyon 415 bin TL) kadar destek sağladı.

Balina ve Yunusları Koruma’dan Astrid Fuchs, “Sadece küçük ama etki sahibi bir grup politikacı ve balina avcılığı endüstrisi paydaşı ülkenin balina avcılığı çıkarlarını yönlendiriyor” dedi.

Bu son çıkarcı satış hilesi, Japonya’daki Balıkçılık Dairesi’nin yaklaşık iki yıl içinde ülkenin balina yakalama kotalarını genişletmeyi ve muhtemelen öldürülebilecek türlerin listesini büyütmeyi hedeflediği bir zamanda geldi.

Geçen yıl şubatta İzlanda Balıkçılık Bakanı Svandís Svavarsdóttir’in, uygulamanın ekonomik fayda sağladığına dair çok az kanıt olduğunu söylemesi, çevrecilerin İzlanda’nın balina avcılığını durduracağına dair umutlarını artırmıştı.

Bakan, balina avcılığının İzlanda’nın itibarını zedelediğini ve ihracata zarar verdiğini ifade etmişti.

Şirket yetkilileri daha önce, yurtiçi tüketim artmadığı sürece sözümona “geleneksel” balina avcılığı endüstrisinin ayakta kalamayacağı yönündeki endişelerini dile getirmişti.

Çevreciler balina avcılığının son derece acımasız olduğunu, deniz memelilerinin genellikle yanlış ateşlenen ve hayvanın içinde patlayabilen, ucunda el bombası bulunan zıpkınlarla vurulduktan sonra yavaş yavaş öldüğünü söylüyor.

Geçmişte Japon balina avcılığı firmaları, eti okul yemeklerine koyarak, balina eti tariflerini ve etin nerede yenilebileceğini gösteren bir internet sitesini tanıtarak tüketimi artırmaya çalışmıştı.

Norveç’te ise talep yetersizliği nedeniyle balina eti köpek maması olarak satılıyor.

Balinalar, okyanusların ve balık popülasyonlarının sağlığının korunmasının yanı sıra karbon depolanmasında da kilit rol oynuyor.

Kaynak: Independent Türkçe

Kaynak: Haber Global

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL