Dünya

İsveç’ten Bangladeş’teki Arakanlı Müslüman mültecilere 7,5 milyon dolar yardım

Yayınlanma: 15.02.2023– 22:34 / Son Güncelleme: 15.02.2023 – 22:35 İsveç, Bangladeş’te yaşayan Arakanlı Müslüman mültecilere yaklaşık 7,5 milyon dolarlık yardım yapacak. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinden (UNHCR) yapılan açıklamaya göre,..

İsveç’ten Bangladeş’teki Arakanlı Müslüman mültecilere 7,5 milyon dolar yardım

İsveç'ten Bangladeş'teki Arakanlı Müslüman mültecilere 7,5 milyon dolar yardım

İsveç, Bangladeş’te yaşayan Arakanlı Müslüman mültecilere yaklaşık 7,5 milyon dolarlık yardım yapacak.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinden (UNHCR) yapılan açıklamaya göre, İsveç’in Dakka Büyükelçisi Alexandra Berg von Linde, Cox’s Bazar bölgesine iki günlük ziyarette bulundu.

Linde, ziyaretin ardından, ülkesinin Arakanlı Müslüman mültecilerin kaldığı kamplara yönelik düzenlenen bir çevre programı kapsamında yaklaşık 7,5 milyon dolarlık yardım yapacağını bildirdi.

Arakanlı Müslümanların Bangladeş’e sığınmasından bu yana önemli miktarda ormanın mülteci akınından etkilendiğini belirten Linde, “SAFE+2 programıyla Cox’s Bazar mülteci kamplarının etrafındaki alanın büyük ölçüde yeniden yeşillendiğini görmek çok güzel.” ifadesini kullandı.

UNCHR, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Gıda Programı (WFP) ve Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) ortak çalışması olan “Yakıt ve Enerjiye Güvenli Erişim+ (SAFE+2)” adlı program sayesinde bölgede 400 bin tondan fazla karbondioksit salımının önlenmesi hedefleniyor.

UNHCR Bangladeş Temsilcisi Johannes van der Klaauw ise söz konusu yardımın bölgedeki yaklaşık 190 bin haneye Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) sağlanmasına olanak sağlayacağını belirtti.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan’daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçilerin uyguladıkları kitlesel şiddetten kaçan 1 milyona yakın kişi, komşu ülke Bangladeş’e sığınmıştı.

Çok sayıda Arakanlı Müslüman, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki aşırı kalabalık mülteci kamplarından kaçarak diğer Müslüman ülkelere gitmek için hayatlarını tehlikeye atıp derme çatma teknelerle denize açılıyor.

Kaynak: AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL