Teknoloji

İsveç ve Finlandiya NATO’ya üyelik senedini imzaladı

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik senetleri Brüksel’de törenle imzalandı. Türkiye’yle imzalanan muhtaraya atıfta bulunan Genel Sekreter Stoltenberg, “Halklarımız daha güvenli olacak” dedi. Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO merkezinde İsveç ve Finlandiya’nın..

İsveç ve Finlandiya NATO’ya üyelik senedini imzaladı

İsveç ve Finlandiya NATO'ya üyelik senedini imzaladı

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik senetleri Brüksel’de törenle imzalandı. Türkiye’yle imzalanan muhtaraya atıfta bulunan Genel Sekreter Stoltenberg, “Halklarımız daha güvenli olacak” dedi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO merkezinde İsveç ve Finlandiya’nın üyelik süreci için önemli bir adım atıldı. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile bir araya geldi. 

Usül gereği Stoltenberg iki bakanı her ülkenin temsilcisiyle tanıştırdı ve tokalaştırdı.

Finlandiya ve İsveç NATO’ya üyelik senetlerini imzaladı. Bu senet daha sonra aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30 NATO üyesine gönderilecek ve parlamentolardan onay istenecek. 

Finlandiya, ülkesinin güvenlik tüketen değil güvenlik üreten bir ülke olacağını söyledi. NATO’ya yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre iki ülkenin üyelik süreçlerinin hızlı ilerlemesi bekleniyor. 

“HALKLARIMIZ DAHA GÜVENLİ OLACAK”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, hem iki ülke hem ortak güvenlik için tarihi bir an olduğunu söyledi.

Türkiye’nin güvenlik endişelerinin giderilerek, Madrid Zirvesi’nde imzalanan üçlü muhtıra neticesinde ortak bir noktaya varıldığını ifade eden Stoltenberg, “Halklarımız daha güvenli olacak.” dedi.

Stoltenberg, iki ülkenin en yeni üyeler olmasıyla ilgili onay sürecinin bugün itibarıyla başladığını dile getirerek, NATO’nun kapılarının Avrupa demokrasilerine açık olduğunu vurguladı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto da “Terörizm hepimiz için ciddi bir tehdit.” ifadesini kullanarak, ülkesinin NATO’nun güvenliğine katkıda bulunacağına işaret etti.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde de ülkesinin gelecek NATO üyesi olarak, tüm müttefiklerin güvenliğine katkı sağlayacağını kaydetti.

Bi Bülten – Teknoloji

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL