Gündem

İstanbul’da 2000 sonrası yapılan binalar için flaş karar! Az önce açıklandı

Yayınlanma: 22.02.2023– 11:34 / Son Güncelleme: 22.02.2023 – 11:59 Kahramanmaraş depremlerinin ardından İstanbul’da talep patlaması yaşanan İBB’nin ücretsiz hızlı bina taraması çalışmalarında önemli bir değişiklik yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem..

İstanbul’da 2000 sonrası yapılan binalar için flaş karar! Az önce açıklandı

İstanbul'da 2000 sonrası yapılan binalar için flaş karar! Az önce açıklandı

Kahramanmaraş depremlerinin ardından İstanbul’da talep patlaması yaşanan İBB’nin ücretsiz hızlı bina taraması çalışmalarında önemli bir değişiklik yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, resmi sosyal medya hesabı Twitter’dan İBB içerisinde alınan yeni kararı duyurdu. İmamoğlu, İBB tarafından yapılan binalar için ‘hızlı tarama’ yöntemine artık 2000 yılı sonrasının da dahil edildiğini açıkladı.

Öncelik olarak 2000 yılı öncesi yapılan binaları alacaklarını vurgulayan İmamoğlu, paylaşımında, “İBB ekiplerimizin yaptığı hızlı tarama yöntemi ile bina incelememize kiracılar ve 2000 yılı sonrası yapılar için de başvuru yapılabilecek. 2000 yılı öncesi inşa edilen yapıları önceleyerek binalarınızı inceleyeceğiz” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde İstanbul’un binalarının dayanıklılığı ile ilgili bilgiler vermişti. İmamoğlu, “Biz görevi devraldığımızda İBB’nin bizden önceki döneminin bitirdiği envanterde 40 bin ila 50 bin riskli yapıdan bahsediyordu” ifadelerini kullanmıştı. 

“BİNA TARAMASI YAPMAMIZA İZİN VERİN”

İmamoğlu, tüm bunların yanı sıra resmi sosyal medya hesabı Twitter’dan İstanbullulardan bina taramaması yapılması için izin de istemişti. 99 yılı öncesi inşa edilmiş 107 bin binadan sadece 29 bininin tarama yapılmasına izin verildiğini söyleyen İmamoğlu, gerçek tabloyu görmek istediklerini belirtti.

İmamoğlu’nun İstanbullulara çağrısı ise şu şekildeydi:

“İstanbullulara çağrımdır, riskli yapıları taramamıza izin verin. Şu ana kadar, 1999 öncesi yapılmış 107 bin binadan ne yazık ki sadece 29 bini tarama yapmamızı kabul etti. Gerçek tabloyu görmek ve birlikte çözüm üretmek zorundayız.”

Kaynak: Haber Global

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL