Dünya

İngiltere’den Ukrayna’ya Brimstone 600 füzesi! ”Son derece önemli olacak”

Yayınlanma: 19.01.2023– 18:50 / Son Güncelleme: 19.01.2023 – 19:11 İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna‘ya 600 Brimstone füzesi göndereceklerini açıkladı. Estonya’daki Tapa Askeri Üssü’nde çok sayıda ülkenin savunma bakanının katıldığı..

İngiltere’den Ukrayna’ya Brimstone 600 füzesi! ”Son derece önemli olacak”

İngiltere'den Ukrayna'ya Brimstone 600 füzesi! ''Son derece önemli olacak''

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna‘ya 600 Brimstone füzesi göndereceklerini açıkladı.

Estonya’daki Tapa Askeri Üssü’nde çok sayıda ülkenin savunma bakanının katıldığı bir görüşme düzenlendi. Katılımcılar arasında bulunan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna’ya destek vermeyi sürdüreceklerini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarına karşılık olarak askeri desteği artıracaklarını belirten Wallace, “Ukrayna’ya 600 adet Brimstone füzesi daha göndereceğimizi söyleyebilirim ki bu, Ukrayna’nın savaş alanda güçlü olmasını sağlamak için son derece önemli olacak” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgaline karşı olarak Batılı müttefiklerin uzun süredir birlikte olduğunu ve bu sayede güçlü kaldıklarını söyleyen Wallace, “Başkan Putin, bu yıl sıkılacağımızı düşünüyorsa yanılıyor. Bu yıl, gelecek yıl, sonraki yıl ve hatta sonrası için de planlar yapacağız” ifadelerini kullandı.

SUNAK VE ZELENSKI ANLAŞMIŞTI

Geçtiğimiz cumartesi İngiltere Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtilmişti. Ukrayna’daki savaşın son durumunun ele alındığı görüşmede Rishi ve Zelenski, Ukrayna’ya küresel askeri ve diplomatik desteğin hızlandırılması konusunda mutabık kalmıştı.

Başbakan Sunak, İngiltere’nin Challenger 2 tankları ve ek topçu sistemleri sağlanması da dahil olmak üzere ülkesinin Ukrayna’ya desteğini arttıracağını belirtmişti. Sunak ayrıca, kendisinin ve İngiltere hükümetinin Ukrayna’nın avantajlarını kullanmasına, Rusya’ya karşı savaşı kazanmasına ve kalıcı bir barışı sağlanmasına yol açacak türden bir desteği hızla sağlamak için uluslararası ortaklarla yoğun bir şekilde çalışacaklarını vurgulamıştı.

BRIMSTONE 600 NEDİR?

Çift Modlu lazer sistemine sahip olması hedeflerdeki hata payını asgariye indirgemektedir. Tandem Şekilli savaş başlığı çok daha etkili modern tanklara karşı daha aktif ve AGM-65G Maverick gibi benzer silahlardan daha üstün, küçük patlama alanı iken zararı en aza indirir.

Üç Brimstone tek bir uçağın birçok füze yapmasına imkân vermek üzere, tek bir silah istasyonunu kaplayan bir başlatıcısı ile yürütülmektedir.

Her fırlatma sistemi üç ray içerir, yani bir sistem üç füze taşımaktadır. Çok sayıda füze taşıma imkânı olduğu gibi havadan havaya kullanımında maksimum 18 füze taşıyabilirken tanksavar hedeflerde maksimum 16 adet tek atımlı sistemlerde füze taşıyabilmektedir.

Kaynak: İHA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL