Dünya

İngiltere’de kuş gribi alarmı! Önemli karar açıklandı

Yayınlanma: 01.11.2022– 04:22 / Son Güncelleme: 01.11.2022 – 04:52 İngiltere İngiltere‘de çiftliklerde ve yabani kuşlarda kuş gribinin tespit edilmesinin ardından salgınla mücadelede ülke genelinde tedbirler sıkılaştırıldı. İngiltere Çevre, Gıda ve..

İngiltere’de kuş gribi alarmı! Önemli karar açıklandı

İngiltere

İngiltere'de kuş gribi alarmı! Önemli karar açıklandı

İngiltere‘de çiftliklerde ve yabani kuşlarda kuş gribinin tespit edilmesinin ardından salgınla mücadelede ülke genelinde tedbirler sıkılaştırıldı. İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, tüm kümes hayvanları ve kafes kuşları için zorunlu barınma önlemlerinin alındığı bildirildi. Açıklamada, kuş gribi salgınıyla mücadele çerçevesinde 7 Kasım’dan itibaren ülke genelindeki tüm kümes hayvanlarının ve kafes kuşlarının içeride tutulması gerektiği duyuruldu.

Açıklamada, ülkenin güneyinde yer alan Suffolk, Norfolk ve Essex’de halihazırda yürürlükte olan zorunlu barınma önlemlerinin 7 Kasım’dan itibaren İngiltere’nin tamamına genişleteceği aktarıldı.

“EN BÜYÜK KUŞ GRİBİ SALGINIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Birleşik Krallık Baş Veteriner Memuru Christine Middlemiss, “Bu yıl, şimdiye kadarki en büyük kuş gribi salgınıyla karşı karşıyayız. İngiltere genelinde ticari çiftliklerde veya küçük kümeslerdeki vaka sayısında hızlı bir artış görüyoruz” ifadelerini kullanarak, kuşların içeride tutulması önlemini hastalıktan korunmanın en iyi yolu olarak değerlendirdi.

Bakanlık, kümes hayvanları ve kafes kuşlarının sahiplerini türü veya boyutu ne olursa olsun sürülerini hastalıktan korumaları için biyogüvenlik önlemlerine sıkı bir şekilde uymaya çağırarak, kanıtların barınak kuşlarının kuş gribi ile enfekte olma riskini azalttığını söyledi.

EKİM 2021’DEN BU YANA 5,5 MİLYON KUŞ TELEF OLDU

İngiltere’de Ekim 2021’den bu yana 5,5 milyon kuş salgın nedeniyle telef oldu veya itlaf edildi. Bu rakamın 2,3 milyonu bu ay kaydedildi. Ülkede bu ay 70’in üzerinde kuş gribi vakası tespit edilirken, Ekim 2021’den bu yana ise 200’den fazla kuş gribi vakası bildirildi.

Kaynak: İHA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL