Gündem

Hatay’da art arda 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde depremler

Son dakika haberine göre, Hatay‘da 3 dakika arayla birbiri ardına 2 büyük deprem meydana geldi. İlk deprem saat 20:04’te 6.4 büyüklüğünde yaşandı. Defne ilçesinde meydana gelen ve 16,7 kilometre derinlikte..

Hatay’da art arda 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde depremler

Son dakika haberine göre, Hatay‘da 3 dakika arayla birbiri ardına 2 büyük deprem meydana geldi. İlk deprem saat 20:04’te 6.4 büyüklüğünde yaşandı. Defne ilçesinde meydana gelen ve 16,7 kilometre derinlikte deprem; Osmaniye, Adana, Konya, Mersin, Gaziantep, Diyarbakır, Karaman ve Antalya’da da hissedildi. Alınan bilgilere göre depremde bazı binalar yıkıldı. Depreme yakalanan kent sakinleri, büyük korku yaşadı.

İkinci deprem ise, Samandağ ilçesinde, saat 20:07’de 5.8 büyüklüğünde yaşandı. 

Deprem bölgesinden dakika dakika gelişmeler…

HATAY’DA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI SONA ERDİ

Hatay merkezli 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından başlatılan arama kurtarma çalışması tamamlandı.

Alınan bilgiye göre, dün Hatay’ın Defne ilçesi merkezli 6,4 büyüklüğündeki deprem ve devamındaki Samandağ ilçesi merkezli 5,8 büyüklüğündeki artçı sarsıntının ardından yürütülen çalışmalar sonrası enkaz altında kimse kalmadı.

Kahramanmaraş merkezli depremlere yönelik çalışmaların devam ettiği belirtildi.

AFAD’DAN HATAY DEPREMİ AÇIKLAMASI

AFAD’dan Hatay’da meydana gelen depremin ardından son duruma ilişkin şu açıklama yapıldı:

“Hatay Defne’de, 20 Şubat günü 20.04’te 6.4 büyüklüğünde bir deprem yaşanmıştır. Ardından en büyüğü 5,8 olan 90 artçı, meydana gelmiştir.

Depremle ilgili 112 Acil Çağrı Merkezi’ne 54 ihbar geldiği bilgisi alınmıştır. Bu ihbarların 44’ünde olumsuz bir durum olmadığı anlaşılmıştır.

Gelen ihbarlar doğrultusunda, bölgede, AFAD’ın Hatay, Afyonkarahisar, İzmir, İstanbul, Sakarya, Erzurum, Samsun, Diyarbakır, Adana, Van, Kayseri, Denizli, Balıkesir, Artvin, Bartın ve Uşak’tan il müdürlüğü ekipleri, 112 Acil, itfaiye, JAK, PAK, CEKUT ve STK’lar arama kurtarma çalışmalarına katılmıştır.

SAKOM’dan alınan bilgiye göre, 18’i ağır olmak üzere 294 vatandaşımız, sağlık birimlerince çevredeki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmıştır. Maalesef, 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Son depremden dolayı tedirgin olan vatandaşlarımız için gece boyunca 6.000 çadır bölgeye gönderilmiştir. Çadır sevkiyatı, gün boyunca hava ve karayolu ile devam edecektir.”

CAN KAYBI 6’YA YÜKSELDİ

Antakya Gazi Mahallesi Şehit Murat Nuraydın Caddesi’nde yıkılan binanın enkazında kalan 3 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Can kaybı 6’ya yükseldi.

ENKAZDAN BİR KİŞİNİN CANSIZ BEDENİ ÇIKARILDI

 Gazi Mahallesi Şehit Murat Nuraydın Caddesi’nde bir apartman yıkıldı. Hasar gören binadan eşyalarını almaya çalışan 3 kişi enkaz altında kaldı. Ekipler tarafından bir kişinin cansız bedeni enkazdan çıkarıldı. Can kaybı 4’e yükseldi, 294 yaralı var.

HATAY’DA BAZI HASTANELER TAHLİYE EDİLDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay’da bazı hastanelerin tahliye edildiğini açıkladı. Bakan Koca, ”Hatay Tıp Fakültesi ile İskenderun ve Reyhanlı Devlet Hastanelerinde yatan toplam 95 hastamız, yeni iki depremden sonra, tedbiren, Adana ve Dörtyol hastanelerine sevk edilmiştir. Hatay’da Sahra Hastanelerimiz görev başında. Adana ve Dörtyol’da doluluk oranlarımız oldukça düşük.” ifadelerini kullandı.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, ”Hatay’da bu gece yaşadığımız iki depremde 294 yaralımız var. 18’inin durumu maalesef ağır, ilk tıbbi müdahalenin ardından Adana ve Dörtyol’a hava ve kara yoluyla nakilleri yapıldı. Tüm ilçelerimizdeki Sahra Hastaneleri hastalarımız için gerekli hizmeti vermeye aynen devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

BAKAN KİRİŞCİ’DEN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Hatay merkezli iki depremin ardından DSİ ekiplerimiz bölgedeki barajlarımızı yerinde inceliyor. İlk tespitlerimize göre Hatay’daki Yarseli ve Büyük Karaçay barajlarımızda, baraj güvenliğini tehdit eden bir durum bulunmuyor. Hatay’ımıza, tüm milletimize bir kez daha geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

MERSİN’DE EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ

Mersin Valiliğinden yapılan açıklamada, ”Mersin İlimiz genelinde 21.02.2023 Salı günü eğitim öğretime (1) gün ara verilmiş, okullar tatil edilmiştir. Ayrıca, kamu kurumlarında çalışan hamile ve engelli personelimiz ile 10 yaş ve daha küçük yaşta çocuk sahibi olan kadın personelimiz idari izinli sayılacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

BAKAN SOYLU: 3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “3 farklı noktada 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Şu ana kadar 42 ihbar geldi. 213 yaralı hastanelere sevk edildi. Burada evlere girilip eşya taşınıyor, bu son derece yanlış. Binaların içine girilmesi başka türlü felaketlere sebebiyet teşkil edebilir.” şeklinde bir açıklama yaptı.  

DEFNE BELEDİYE BAŞKANI GÜZEL: BURADA HAYAT BİTTİ

Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, “Şu an bize 2 yaralı ihbarı geldi. Burada hayat bitti, ne yapacağız bilmiyorum. Acil çadıra ihtiyacımız var. Elektrik kesik. Ben insanların çığlıkları arasından çıktım, Şu kadar yaralı şu kadar ölü var diyemiyorum şu an için.” şeklinde yeni bir açıklama yaptı. 

SAMANDAĞ BELEDİYE BAŞKANI ERYILMAZ: ACİL ÇADIR İHTİYACIMIZ VAR

Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, “Acil çadır ihtiyacımız var. Yıkılan binalarımız var, çok hasarlı binalarımız var. Şu anda Samandağ’ın tamamı dışarıda. Bu son 2 depremden önce binalarına girenler olmuştu. 15 gündür insanlar dışarıda, çadırlarda, soğukta korunaksız bir şekilde yatıyordu. Onlar da artık bıktı. Yetkililere söylüyorum insanları ölüme sürüklemenin anlamı yok, insanlar çaresiz, çadır olmayınca hasarlı evlere giriyorlar. Şu anda elektrik yok, kent karanlık. Enkaz altında birilerinin olduğu yönünde ihbarlar aldık, onları teyit etmeye çalışıyoruz. Tuvalet ve hijyen malzemelerine de ihtiyacımız var.” şeklinde bir açıklama yaptı.

İSKENDERUN DEVLET HASTANESİ TAHLİYE EDİLDİ

Depremler sonrası İskenderun Devlet Hastanesi tahliye edildi. Hastanenin yanındaki boş alana acil vakalar için sahra çadırı kuruldu. Yoğun bakımda yatan 9 hasta, Dörtyol Devlet Hastanesine nakledildi.

DEFNE BELEDİYE BAŞKANI: DURUM FACİA

Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, “Yıkılan binalar var, enkaz altında kalanlar var. Valilikle koordinasyon halindeyiz, elektrik yok ilçede. Bir rakam veremem, durum facia. İnsanların çığlıklarına şahit oldum. Konteyner içindeyim şu an. Koordine etmeye çalışıyorum. İhbarlar geliyor. Durum kötü. İnsanların feryatları var. Acil çadır istiyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı. 

FUAT OKTAY: 28 İHBAR ALDIK, 8 YARALIMIZ VAR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, açıklamasında “Şu ana kadar 28 ihbar aldık, 8 yaralımız var. Karaçay Barajı’nda ön alınan bilgiler çerçevesinde herhangi bir risk olmadığını gördük. Vatandaşlarımızdan hasarlı binalara girmemelerini rica ediyoruz. Lütfen girmeyin, sevenlerinizi, çocuklarınızı, yakınlarınızı, milletimizi düşünün. Cana gelmesin. Tsunami riski ortadan kalktı.” ifadelerini kullandı. 

BAKAN SOYLU: BİR KADIN HAYATINI KAYBETTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Samandağ ve Defne’de yıkım olduğu bilgisini aldık. Samandağ’da bir kadın başına taş düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Defne ilçesinde enkazda kalan 4 kişi var. Biri çıkarıldı diğerleri için çalışmalar sürüyor.” şeklinde bir açıklama yaptı. 

SAMANDAĞ BELEDİYE BAŞKANI ERYILMAZ: BAZI BİNALARDA VATANDAŞLARIMIZ OLABİLİR

Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, “Bütün elektrikler kesildi. Ağır hasarlı olan binaların bir kısmı yıkıldı. Bazı binalarda vatandaşlarımızın olabileceğine dair bilgiler aldık. Arkadaşlarımızı yönlendiriyoruz. Şu anda bir telaş var.” şeklinde bir açıklama yaptı. 

HASTANELER BOŞALTILIYOR, UZMANLARDAN ART ARDA UYARILAR GELİYOR

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da deprem sırasında Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde büyük panik yaşandı. Durumu iyi olan hastalar, personelin yönlendirmesiyle hastane bahçesine çıkartılırken, yoğun ve yataklı hastalar ise refakatçileri ve hastane çalışanlarının yardımıyla binadan çıkartıldı. Yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastalar daha sonra ambulanslarla sahra hastanelerine taşındı. 

Depremzedeler çadırlardan dışarıya kaçtı

Depremin vurduğu illerde 15 gündür beşik gibi sallanan bölgede psikolojileri de bozulan vatandaşların, çadırkentlerde bile sarsıntı ile birlikte dışarıya kaçıştıkları görüldü. Bazı çadırlarda ise deprem sırasında sobaların yıkıldığı belirtildi.

Uzmanlardan deprem uyarısı

Uzmanlar, bölgede yeni depremler olacağı uyarısını yineledi. Jeolog Okan Tüysüz, Hatay’da 3 dakika arayla meydana gelen depremlerin artçı olmadığını tetiklenen depremler olduğunu belirtti. Antakya’nın içerisinden Akdeniz’e bir fay hattı bulunduğunu bildiren Tüysüz, “Avrupa Sismoloji Ajansı bunu 6.6 olarak veriyor. Kırılan fayın stres biriktiren yeriydi. Göksun-Savrun Fayı yine deprem oluşturabilecek bir bölge. Antakya-Samandağ’da arasında bu büyüklükte bir tane daha olabilir.” dedi. 

HATAY BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞ: ENKAZ ALTINDA KALANLAR VAR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Yıkılan binalarımız var, maalesef bina altında kalan insanlar olduğuna dair mesajlar geliyor. Bir kısmı ev sağlam diye girmiş, bir kısmı eşya taşımak için.” şeklinde bir açıklama yaptı. 

YARALANAN VATANDAŞLAR HASTANEYE KALDIRILDI

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde deprem nedeniyle yaralanan bazı vatandaşlar, ambulanslarla Devlet Hastanesi Acil Servisine getirildi. Panik yaşatan deprem nedeniyle sahada ekiplerin araştırmasının sürdüğü bildirildi.

AFAD KOORDİNASYON MERKEZİ BOŞALTILIYOR

 Depremlerin ardından Hatay’da bulunan AFAD Koordinasyon Merkezi tahliye edildi.

FUAT OKTAY’DAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, iki şiddetli depremin ardından “Hatay merkezli meydana gelen depremlerle ilgili incelemelerimiz devam ediyor. Bölgede bulunan vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmalarını ve ekiplerimizin uyarılarına hassasiyetle uymalarını rica ediyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı. 

VALİLİKTEN İLK AÇIKLAMA

Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Kentte deprem nedeniyle bazı ihbarlar aldık, bunları değerlendiriyoruz, taramalarımız sürüyor.” dedi.

AFAD’DAN KRİTİK UYARI

AFAD, depremin ardından kent sakinlerini uyardı. Açıklamada, “Deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin. Riskli binaların çevresinde bulunmayın. Doğru bilgi için resmî kaynakları takip edin.” ifadelerine yer verildi.

KENTTE İKİNCİ DEPREM

Bu depremin hemen ardından Samandağ ilçesinde 5.8 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Peş peşe gelen sarsıntılar, kentte yıkıma yol açtı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Defne ilçesinde saat 20.04’te 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından, saat 20.07’de Hatay’ın Samandağ ilçesinde de deprem gerçekleşti.

5,8 büyüklüğündeki deprem, 7 kilometre derinlikte oldu.

Orta Doğu’da birçok ülkede hissedildi

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı da sallayan deprem, Lübnan’da başkent Beyrut başta olmak üzere tüm kentlerde hissedildi. Paniğe kapılan vatandaşlar dışarı çıkarak toplanma alanlarına geçti.

Hatay merkezli deprem Suriye, Ürdün, Irak, Filistin, İsrail ve Mısır’da da hissedildi.

Hatay, Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremde en büyük yıkımın ve can kaybının yaşandığı kentlerin başında yer alıyordu. Kentte hayat durmuş, neredeyse sağlam bir yapı kalmamıştı. Büyük ölçüde boşaltılan kültür şehri Hatay’ın eski halinden eser kalmamış, birçok vatandaş kenti terk etmişti. 

Ayrıntılar geliyor…

Kaynak: Haber Global

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL