Kültür Sanat

Filozof Bruno Latour hayatını kaybetti

Sosyolog, antropolog ve filozof Bruno Latour, 75 yaşında hayatını kaybetti. ‘Yeni iklim rejiminin düşünürü’ olarak tanınıyordu. 22 Haziran 1947’de Beaune, Fransa’da doğan Bruno Latour,  1975’te Tours Üniversitesi’nden felsefe doktorası aldı. Sosyoloji, felsefe..

Filozof Bruno Latour hayatını kaybetti

Sosyolog, antropolog ve filozof Bruno Latour, 75 yaşında hayatını kaybetti. ‘Yeni iklim rejiminin düşünürü’ olarak tanınıyordu.

22 Haziran 1947’de Beaune, Fransa’da doğan Bruno Latour,  1975’te Tours Üniversitesi’nden felsefe doktorası aldı. Sosyoloji, felsefe ve antropoloji alanındaki çalışmalarıyla tanınan Latour, aktör-ağ teorisinin kurucularındandı.

École des Mines de Paris, Sciences Po Paris ve London School of Economics and Political Science gibi çeşitli kurumlarda ders verdi. Sosyal bilimler alanında verilen Holberg Ödülü’ne layık görüldü.

Başlıca kitapları arasında Facing Gaia: Eight Lectures on the New Climatic Regime [Gaia’yla Yüzleşmek: Yeni İklim Rejimi Üstüne Sekiz Ders], Laboratory Life: The Construction of Scientific Facts [Laboratuvar Yaşamı: Bilimsel Olguların İnşası; Steve Woolgar’la birlikte], Biz Hiç Modern Olmadık ve Rota: Politikada Yönümüzü Nasıl Bulacağız? bulunuyor. 

Kaynak: Haber Global

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL