Son Dakika

Fatih Tutak kimdir, nereli kaç yaşında? İşte restoranına ‘Michelin Yıldızı’ verilen Şef Fatih Tutak’ın hayatı

Yayınlanma: 12.10.2022– 09:41 / Son Güncelleme: 12.10.2022 – 09:43 son dakika Fatih Tutak, Michelin Guide İstanbul‘un 2023 restoranları ödül törenine damga vurmuş durumda. Değerlendirme neticesinde İstanbul’da 53 restoran Michelin listesine..

Fatih Tutak kimdir, nereli kaç yaşında? İşte restoranına ‘Michelin Yıldızı’ verilen Şef Fatih Tutak’ın hayatı

son dakika

Fatih Tutak kimdir, nereli kaç yaşında? İşte restoranına 'Michelin Yıldızı' verilen Şef Fatih Tutak’ın hayatı

Fatih Tutak, Michelin Guide İstanbul‘un 2023 restoranları ödül törenine damga vurmuş durumda. Değerlendirme neticesinde İstanbul’da 53 restoran Michelin listesine girerken, Turk Fatih Tutak 2 Michelin Yıldızı aldı. İşte 1985 yılında dünyaya gelen ve dünyanın pek çok bölgesinde de çalışma hayatında bulunan ünlü şef Fatih Tutak hakkında merak edilen bilgiler

fatih tutak kimdir

ÜNLÜ İSİMLERDEN TEBRİK MESAJI YAĞDI

Michelin Guide İstanbul’un 2023 restoranları ödül töreninde 2 yıldız alan tek restoran olan Turk Fatih Tutak’a birçok ünlü isimden tebrik mesajı geldi. Danilo Zanna yaptığı paylaşımda Tutak’ı etiketleyerek, ‘Bütün ekibe tebrikler’ dedi. Tuba Ünsal ise paylaşımda, ‘Veee 2 Yıldızı kaptık…Hayallerinin peşinden koşan müthiş arkadaşım.. 2 Michelin starss’ cümlelerine yer verdi.

FATİH TUTAK KİMDİR?

Fatih Tutak, 31 Ağustos 1985 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Uluslararası alanda yeteneğini ispat eden Turk şef olarak tanınan Tutak, dünyanın pek çok bölgesinde çalıştı. Ardından kendine ait restoran kurdu ve 2020 yılında dünyanın en iyi 20 restoranı arasına girmeyi başardı.

fatih tutak michelin

Fatih Tutak ilk profesyonel aşçılık eğitimini Bolu Mengen Aşçılık Okulu’nda aldı. Eğitiminden sonra İstanbul’da Paul Pairent ile çalışmasının ardından dünyaya açıldı. İlk olarak Çin’in liman kenti Qingdao, Pekin ve Hong Kong’ta ve ardından Singapur’da, dünyanın en pahalı otellerinden biri olmasıyla da bilinen ikonik Marina Bay Sands’in mutfağında çalıştı.

Bu sırada şef Seiji Yamamoto tarafından yönetilen ve modern Japon mutfağının temsilci olarak Nihonryori Ryugin’de dört aylık stajyerlik hakkı kazandı. Ardından Kopenhag’ta, dünyanın en iyi restoranı seçilen Noma’da şef Rene Redzepi ile çalıştı.

2015’te Bangkok’ta The Dining Room of The House of Sathorn’da baş aşçı oldu ve Tayland mutfağına yöneldi. Mutfak Operasyonları Direktörü olduğu restoran 2017’de Asia’s 50 Best Restaurants listesine girdi. 2018-19’da Michelin Guide Thailand listesine girdi.

Özel bir akşam yemeği için annesinin mantısından yola çıkan bir yemek hazırladı. “From My Mum” (Annemden) adını verdiği bu yemeğin ilgi çekmesi üzerine The Dining Room of The House of Sathorn’da Türk mutfağından yola çıkan bir menü sunmaya başladı.

2019’da Türkiye’ye döndü ve Aralık 2019’da İstanbul’daki ilk restoranı Turk Fatih Tutak’ı açtı. Konsept restoran olarak kurulan mekanda müzikler bile özel olarak seçildi. Restoranın müzikleri Kaan Düzarat tarafından hazırlandı. CNN Travel’ın 2020’nin dünyanın en iyi 20 yeni restoranı listesinde yer aldı.

Michelin Rehberi İstanbul’un ilk seçkisinde 53 restoran yer aldı. 3 Michelin yıldızı almaya hak kazanan restoran yok. Turk Fatih Tutak ise 2 yıldız almayı başardı.

Kaynak: Haber Global

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL