Gündem

Ege ve Akdeniz’de deprem fırtınası sürüyor! Gece yarısı korkutan deprem

Yayınlanma: 20.01.2023– 06:44 / Son Güncelleme: 20.01.2023 – 06:57 Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamaya göre,  Çanakkale’nin Ayvacık ve İzmir Kuşadası’nda 3,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi…

Ege ve Akdeniz’de deprem fırtınası sürüyor! Gece yarısı korkutan deprem

Ege ve Akdeniz'de deprem fırtınası sürüyor! Gece yarısı korkutan deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamaya göre,  Çanakkale’nin Ayvacık ve İzmir Kuşadası’nda 3,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

“DEPREM FIRTINASI SÜRECEK”

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremlerin Buca-Gölet çevresinde meydana geldiğini söyledi. Bu depremlerin, Tuzla fayının kuzeydoğu ucunda çok sayıdaki fay demetinden kaynaklandığına dikkat çeken Prof. Dr. Sözbilir, “Bu depremler, Buca ile Kısıkköy arasında dağılım sunuyor. 5 Kasım 2022’de meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki depremden beri 2,5 ay boyunca deprem fırtınası şeklinde gelişti. ‘Deprem dizisi’ dediğimiz, kesikli bir deprem döngüsüne dönüştü. Bu bölgede Buca fayı ile Kısıkköy fayı arasındaki 4 fay parçası birlikte çalışarak, bu depremlere neden oluyor. Doğanbey-Orhanlı-Gaziemir hattı boyunca uzanan Tuzla fayı, Gaziemir-Adnan Menderes Havalimanı’ndan itibaren Buca ve Kısıkköy’e doğru saçaklanarak kollara ayrılır. Geometrik olarak çiçeğe benzediği için jeolojik anlamda ‘çiçek yapısı’ adı verilen bu yapı içindeki faylarda kırılma başladığı zaman deprem fırtınasına dönüşüyor. Bu nedenle bu bölgede biriken stres boşalıncaya kadar deprem fırtınası devam edecektir. Bu tür olaylar bazen büyük bir depremin oluşmasına engel olabildiği gibi yeni bir ana şok olarak da gerçekleşebilir” diye konuştu.

Kaynak: Haber Global

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL