Gündem

Bakan Soylu: Usûl bilmeyen Kılıçdaroğlu boynundan büyük laf etmiş

Haber 7 – İçişleri Bakanı Soylu, Kılıçdaroğlu’nun “Bizim elimizdeki seçmen bilgileri, Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde yok.” sözüne cevaben seçim kütüklerinde nasıl bir uygulama yapıldığını anlatarak “Belki öğrenir bu hataya tekrar düşmezsiniz” dedi.

Bakan Soylu: Usûl bilmeyen Kılıçdaroğlu boynundan büyük laf etmiş

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde de yok, her bir seçmeni, ilk kez sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz, evlerini, adreslerini de biliyoruz, doğum yerlerine de bakıyoruz. Kaç yabancının oy kullanacağını biliyoruz, 400-500 bin kişi gibi yüksek bir rakam yok, öyle bir rakam geldiğinde onu hemen kamuoyuyla paylaşırız” ifadelerini kullanmıştı.

“BELKİ ÖĞRENİR BU HATAYA TEKRAR DÜŞMEZSİNİZ”

Sosyal medyadan açıklama paylaşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Sn. Kılıçdaroğlu;
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğümüz MERNİS üzerinden YSK’ya veri aktarımının teknik detaylarını basın açıklamasıyla anlatacak. Belki bu açıklamayı okursanız seçim kütüklerinde nasıl bir uygulama yapıldığını öğrenir ve bu hataya tekrar düşmezsiniz”. ifadelerini kullandı.

İçişleri'nden Kılıçdaroğlu'na çağrı: Bilgileri nasıl elde ettiğini açıklamalıİçişleri’nden Kılıçdaroğlu’na çağrı: Bilgileri nasıl elde ettiğini açıklamalı

FETÖ taktiği ve Kılıçdaroğlu'nun “Elimizdeki seçmen bilgileri YSK'nın elinde yok' sözleriFETÖ taktiği ve Kılıçdaroğlu’nun “Elimizdeki seçmen bilgileri YSK’nın elinde yok” sözleri

Kılıçdaroğlu yabancı seçmen iddiasını yalanladı: 400 bin kişi yokKılıçdaroğlu yabancı seçmen iddiasını yalanladı: 400 bin kişi yok

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklaması;

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun,

“Bizim elimizdeki seçmen bilgileri, Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde yok.” ifadeleri, bugün genel başkan yardımcıları tarafından yalanlanamadığı için düzeltilmeye çalışıldı.
Bu. CHP açısından sevindirici bir gelişme olabilir, hepimiz insanız ve hata yapabiliriz!
Bazen siyasette, konuşma şehveti ve güç zehirlenmesi ile bu tür durumlar yaşanabilir.

Bundan vazgeçmek de bir erdemdir.

CHP Genel Başkan Yardımcıları, bugün yaptığı açıklama ile CHP Genel Başkanı’nın ifade ettiği sözlerin doğru olmadığını, yani kendilerinde YSK’dan daha fazla bilgi olmadığını net bir şekilde ortaya koymuş, ellerinde bulunan bilgilerin YSK’nın siyasi partiler ile paylaştığı seçmen kütüğü bilgisi analizi olduğunu, ifade etmeye çalışmışlardır.
Aslında bu; “Bizim Genel Başkanımız yanlış bir cümle söyledi ve biz bunu tevil ediyoruz, düzeltiyoruz.” demektir.

Sn. Kılıçdaroğlu;
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğümüz MERNİS üzerinden YSK’ya veri aktarımının teknik detaylarını basın açıklamasıyla anlatacak.

Belki bu açıklamayı okursanız seçim kütüklerinde nasıl bir uygulama yapıldığını öğrenir ve bu hataya tekrar düşmezsiniz ️ pic.twitter.com/C3nqdqRxQ3

— Süleyman Soylu (@suleymansoylu) August 11, 2022

“CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARDEŞİMİZE İKİ ÇİFT SÖZÜM VAR”

Keşke bunu, kamuoyunda seçmen listeleri konusunda büyük bir iddia ile şaibe oluşturmaya çalışan Kemal Kılıçdaroğlu yapmış olsaydı ve çağrımıza cevap verip, “özür” dileseydi. Halkımız bilgedir, inanıyoruz ki bu yanlısı mazur görür, özrünü kabul ederdi.
Bu vesileyle Genel Baskanlarını düzeltme açıklaması yapan. CHP Genel Başkan Yardımcısı kardeşimize iki çift sözüm var:

TÜRKİYE İLK KEZ SEÇİME GİTMİYOR

Elbette Türkiye ilk kez seçime gitmiyor. YSK tarafından ilgili mevzuat çerçevesinde seçmen kütükleri bir seçim döneminde seçime girmeye hak kazanan siyasi partiler ile 2 kez paylaşılır.

Siyasi partilere bu seçmen listesinin verilmesinin amacı kontrol etmeleri, varsa hataların düzeltilmesi ve seçim çalışmalarını yapabilmelerinin temini içindir.

Anlaşılıyor ki CHP, böyle bir çalışmayı ilk kez yapıyor.

Elbetteki partiler seçmen kütükleri üzerinden analiz, günümüzün deyimiyle veri madenciliği yapabilirler.

Belki Genel Başkan Yardımcısı kardeşimiz eski uygulamayı bilmiyor olabilir: bugün siyasi partilerin genel merkezlerine verilen listeler biz gençlik kollarındayken. ilçe seçim kurulu tarafından seçime girmeye hak kazanan siyasi partilerin ilçe teşkilatlarına gönderilirdi. Yine her ilçe teşkilatı, aynı usulle bu çalışmaları yapardı.

Bunun yanı sıra bütün seçimlerde seçmen listeleri askıya çıkar; muhtarlar, seçmenler ve siyasi partiler tarafından bu listeler kontrol edilir, adres yanlışlıkları vb. maddi hatalar varsa, düzeltilir.

“KEMAL KILIÇDAROĞLU, BOYUNDAN BÜYÜK LAF ETMİŞ”

Anlıyoruz ki Kemal Kılıçdaroğlu, boyundan büyük laf etmiş, partisi de bugün yaptığı açıklamayla usûl bilmeyen Kılıçdaroğlu’nu kurtarmak için uğraşmıştır.

Sayın Kılıçdaroğlu;

Nüfus ve Vatandaşlık İsleri Genel Müdürlüğümüz MERNİS üzerinden YSK’ya veri aktarımının teknik detaylarını bir basın açıklamasıyla anlatacak.

Belki bu açıklamayı okursanız seçmen kütüklerinde nasıl bir uygulama yapıldığını öğrenir ve bu hataya tekrar düşmemiş olursunuz.

Hatırlayabildiğim kadarıyla bir zamanlar İBB adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu, bu bilgiçliklerinden dolayı “Kağıttepe”de(!) kendine oy dahi kullanamamıştı.

 

#bibülten

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL