Ekonomi

Atama kararları Resmi Gazete’de: SEDDK’da görev değişikliği

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nda (SEDDK) görevden almalar ve atamalar yapıldı. Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararıyla kurulun başkanlığına Mehmet Akif Eroğlu getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan..

Atama kararları Resmi Gazete’de: SEDDK’da görev değişikliği

Atama kararları Resmi Gazete'de: SEDDK'da görev değişikliği

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nda (SEDDK) görevden almalar ve atamalar yapıldı. Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararıyla kurulun başkanlığına Mehmet Akif Eroğlu getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karar ile SEDDK yönetiminde değişikliğe gidildi.

Buna göre, SEDDK Başkanı Türker Gürsoy görevinden alınarak, yerine Mehmet Akif Eroğlu getirildi. Kurulun ikinci başkanlık görevini yürüten Ali Ersoy’un yerine de Davut Menteş atandı.

Yapılan değişiklik kapsamında SEDDK Üyesi Ender Şenol da görevinden alındı. Şenol’dan boşalan SEDDK üyeliğine Mahmut Güngör seçildi.

MEHMET AKİF EROĞLU KİMDİR?

1970 Malatya’da doğumlu olan Eroğlu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1991’de mezun oldu.

1992’de Hazine Müsteşarlığı’nda Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcısı olarak iş hayatına başladı.

Eroğlu, 2001’de ABD bankacılık sistemi ve mevduat sigortacılığı üzerine araştırma ve incelemelerde bulunmak üzere geçici görevle Washington’a gitti.

2003 yılında TBMM nezdinde İmar Bankası Araştırma Komisyonu’nda çalışan Eroğlu, 2004-2006 döneminde ABD’de Illinois Üniversitesi’nde işletme mastırı yaptı.

Eroğlu, 2007’de ABD’nin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesindeki hizmet içi eğitime katılarak, Examination Management School’dan denetim grup başkanlığı sertifikası aldı.

Akabinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda Denetim Daire Başkanlığı’na atanan Eroğlu, Eylül 2009 itibarıyla Finansal İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Ziraat Hayat ve Emeklilik şirketinin kurucu ekibine katıldı. Eroğlu, 2010 itibarıyla şirketin genel müdürlüğü görevine, 2012’de Ziraat Sigorta Genel Müdürlüğü’ne atandı.

2015-2020 yıllarında Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreterliği görevini üstlenen Eroğlu, Ağustos 2020’den bu yana Motorlu Taşıt Büro Müdürlüğü görevini yürüttü.

Eroğlu, görev yaptığı dönemlerde Tarım Sigortaları Havuzu ve Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı yönetim kurulu başkanlığını, Emeklilik Gözetim Merkezi, Türkiye Sigorta Birliği, Doğal Afet Sigortaları Kurumu, Tahkim, Turk Loydu, Türk P&I yönetim kurulu üyelikleri görevlerini de üstlendi.

Bi Bülten

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL