Spor

Ali Koç’tan yabancı hakem açıklaması

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Kulüpler Birliği Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. “Son 10 yılda hakemlerden en çok canı yanan bir kulübün başkanı olarak söylemek isterim; kronikleşmiş bir sorun. Bu bir sezondan..

Ali Koç’tan yabancı hakem açıklaması

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Kulüpler Birliği Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

“Son 10 yılda hakemlerden en çok canı yanan bir kulübün başkanı olarak söylemek isterim; kronikleşmiş bir sorun. Bu bir sezondan bir sezona olmuş değil. Son 20 senede gelişerek, artarak bir sorun haline gelmiş. Yurt dışında da Türkiye’de şampiyonlukların sadece sahada elde edilmediği algısı da yerleşmiş. Ben bunu daha önce de söyledim, yaşadım. Mevcut federasyonumuz elinden gelenin en iyisini yapmak için çalışıyor. Ama kulüplerin de sabırlı olması gerekiyor. Her işi kötü giden kulüp 2-3 haftada bir yaygara kopartırsa hiçbir yere varamayız. Bir de karşılığı olursa hiçbir yere varamayız. Eldeki mevcut hakemler var. 2 tane konu var yabancı hakemlerle ilgili. VAR yabancı hakem ve orta saha yabancı hakem mi, ikisi de mi? 22-23 hakem var, 29 hakeme ihtiyaç var. En azından bu sezon için 6 eksiği yabancı hakemlerle giderme konusunda ısrar var. Federasyon ise VAR tarafında bunu yapmaya çalışıyor. Doğru bir adım. Görüştükleri bazı ülkelerden olumsuz cevap aldılar. Bir girişim var. Biz yabancı hakem (orta) konusunu bir kez daha federasyona ileteceğiz. Suudi Arabistan ve Yunanistan, yoğun bir şekilde özellikle önemli maçlar için yabancı hakem kullanıyorlar. Diğer ülkelerde de hakem değişim programları var. Bunların hepsini inceledik. Bunun üzerine çalışma var.

Fenerbahçe olarak geçen sezon çok söyledik, ‘bütün sınavlar kalktı, neden kalktı?’ diye. Yeni federasyon geçmiş sınavları yerine koydu. Yeni sınavları da üzerine koyuyor. Çok doğru bir adım ama meyve vermesi uzun sürecek. Onun için sabırlı olmamız gerekiyor. Yapay zeka, zaman zaman bununla kinayeli konuşanlar oluyor ama bu da zaman alacak. 3 hakem seçiyordu, bir hakeme indirilecek. Dünya Kupası’ndan sonra bize gösterecekler. Tek hakem önereceği söyleniyor. MHK’ye şunu söylemek istiyorum, bu sistemin, bu çarpıklığın da parçası, zaman zaman ortağı olan insanlar. Onlar bu yeni federasyonla yeni bir sayfa açtı mı bilmiyorum ama ters yönde de endişem var. Onların da eski reflekslerinden uzak durup, federasyonun yapmak istediklerine paralel hareket edip, onların da çorbada tuzları olması gerekiyor. Mevcut federasyonumuz, sayın Büyükekşi’nin liderliğinde, hakem mekanizmasını bütün yapısal sorunlarıyla ele alarak, yeni bir şey yapmaya çalışıyor. Destek olmalıyız. Ama unutmayalım MHK’ler pek çok federasyon başkanı, kulüp başkanını getirip götürmüş bu kişiler aynı kalmıştır. MHK’nın davranışı çok önemli bu nedenle.”

Kaynak: Haber Global

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL