Dünya

ABD Başkanı Biden’dan Kiev’e sürpriz ziyaret

Yayınlanma: 20.02.2023– 13:03 / Son Güncelleme: 20.02.2023 – 15:28 Joe Biden Ukrayna  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Başkanı Biden ile görüştü. Görüşmeye dair açıklama..

ABD Başkanı Biden’dan Kiev’e sürpriz ziyaret

Joe Biden Ukrayna

 Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Başkanı Biden ile görüştü.

Görüşmeye dair açıklama yapan Zelenski, “Bugünkü (Biden ile) görüşmeler çok verimli, çok önemli ve çok belirleyiciydi, sonuçları kesinlikle savaş alanını etkileyecektir.” ifadesini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı ayrıca, ülkesinin, hem ABD’nin hem de şahsen Biden’ın “bu zor zamanlarda” desteğini hissettiğini belirtti.

BIDEN’IN ZİYARETİ

Biden, Polonya ziyareti öncesinde sürpriz bir şekilde Ukrayna’nın başkenti Kiev’e geldi.

Ukrayna medyasına göre, Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile Aziz Michael Kilisesi’nde bir araya geldi. Biden ve Zelenski, kiliseden birlikte çıkarken şehirde aynı anda sirenler çaldı.

Zelenski, sosyal medya hesabından Biden’ın ziyaretine ilişkin yaptığı fotoğraflı paylaşımda, “Biden, Kiev’e hoş geldiniz. Sizin ziyaretiniz bütün Ukraynalılar için çok önemli destek göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

Yerel medyaya göre, Biden, Zelenski ile Mihayilov Meydanı’nda savaşta ölenlerin anısına saygı duruşunda bulundu.

Her iki lider, Ukrayna Devlet Başkanlığına ait Mariyinskiy Sarayı’nda bir araya gelirken Biden’ı, Zelenski ve eşi Olena Zelenska birlikte karşıladı.

Rusya-Ukrayna savaşı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla geçen yıl 24 Şubat’ta başlamıştı.

Biden’ın 20-22 Şubat’ta Polonya’ya ziyaret gerçekleştireceği açıklanmıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL