Gündem

151 bin suç eşyası frekanslı güvenlik sistemiyle korunuyor 

Anadolu Adalet Sarayında adli emanetten sorumlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Cumali Karakütük, kendisiyle birlikte iki cumhuriyet savcısı, bir yazı işleri müdürü ve 27 personelin görev yaptığını belirterek, Son teknolojiye sahip, düzenli..

151 bin suç eşyası frekanslı güvenlik sistemiyle korunuyor 

Anadolu adalet sarayı

Anadolu Adalet Sarayında adli emanetten sorumlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Cumali Karakütük, kendisiyle birlikte iki cumhuriyet savcısı, bir yazı işleri müdürü ve 27 personelin görev yaptığını belirterek, Son teknolojiye sahip, düzenli ve güvenlik seviyesi yüksek adli emanet dairesinde, adalete olan katkı sunma çabası her gün eksilmeyen bir ciddiyetle devam ediyor dedi.

5 milyondan fazla nüfusa hizmet verdiğini hatırlatan Başsavcıvekili Cumali Karakütük, bu büyüklükteki bir adliyenin emanet deposuna her gün yaklaşık 200 yeni suç delili girdiğini belirtti. Karakütük, yalnızca yüksek tutardaki paraların banka hesaplarında, ateşli silahların ise Jandarma Komutanlığında tutulduğunu söyledi.

Türkiyede başka hiçbir adliyede bulunmayan, barkot ve yüz tanıma sistemiyle son teknoloji güvenlik sistemi kullanıldığını belirten Karakütük, Ana depolara girişler, iki ayrı personel tarafından yüz tanıma ve manuel anahtar sistemiyle sağlanıyor. Bir personel sistemde kayıtlı retinasını okutarak, diğer personel ise anahtarla, birlikte kapıyı açıyor. Bu depolarda 24 saat kayıt yapan güvenlik kameraları bulunuyor dedi.

DEPODAN İZİNSİZ DELİL ÇIKTIĞINDA ALARM ÇALIŞIYOR

Başsavcı Cumali Karakütük, 2017 yılında Adli Emanet Takip Sistemine geçildiğini belirterek, şunları söyledi:

Emanet memuru barkod sistemiyle teslim aldığı suç eşyasını UYAPa kaydettikten sonra, üzerine radyo frekans özelliğine sahip barkot yapıştırıyor. Daha sonra bilgisayardan Adli Emanet Takip Sistemine de kaydı yapılarak, depoya yerleştiriliyor. Talep edilmeden depodan çıkarılan emanet eşyası kapıdan çıktığında alarm veriyor, kırmızı alan olarak bilgisayar ekranına yansıtılıyor.

HAYATA DÖNÜŞ OPERASYONU DELİLLERİ 22 YILDIR BU DEPODA

Türkiyenin yakın tarihine geçen binlerce insanı mağdur eden Thodex ve Çiftlikbank dolandırıcılığında kullanılan suç aletleri de Anadolu Adliyesi emanet depolarında muhafaza ediliyor. Thodex kripto para borsasıyla 2027 müşteriden 356 milyon TL dolandırdığı iddia edilen şüphelilerin, sistemin kayıtlı olduğu bilgisayarları ile resmi belgeler çuvallar ve delil poşetleri içinde tutuluyor.

Çiftlikbank adı verilen sistemde 3 bin 762 kişiyi mağdur eden Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydının 75 bin yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı davanın suç delilleri de üzerleri plastikle kaplanmış strafor kutular içerisinde korunuyor. Sanık Mehmet Aydının binlerce insandan 511 milyon TL dolandırdığı iddiasıyla yargılandığı davanın en önemli delili olan bu cihazlar, özel güvenlikli emanet deposunda tutuluyor.

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı adli emanet depolarında, kapatılan Üsküdar Adliyesinden gelen suç eşyaları da korunuyor. Bunlar arasında 19 Aralık 2000 yılında Ümraniye Cezaevine yapılan operasyondan koğuşlardan çıkartılan adli emanetler de bulunuyor. Koğuşlarda bulunan pankart, poster, bayrak, kitaplarla, olaylar sırasında mahkumların silah olarak kullandığı iddia edilen tüpler ve ranza demirleri de raflarda dikkat çekiyor.

DOLMUŞ KAPISI BİLE VAR

Emanet depolarında dikkat çeken ilginç suç eşyaları arasında, bir dolmuş kapısı da yer alıyor. Yaralamalı kaza davasında suç delili olarak el konulan dolmuş kapısı, yargılama sonuçlanıncaya kadar depoda tutuluyor. Aynı depoda bir merdiven altı sağlık kuruluşuna yapılan polis baskınında el konulan hasta ranzaları da yer alıyor. Raflarda paslanmış bazı suç eşyalarının ise uzun süredir tamamlanamayan yargılamalara ait deliller olduğu öğrenildi.

BİR DEPO DOLUSU KAÇAK KUMAR CİHAZI

Son yıllarda yasadışı kumar oynatılan iş yerleri ve evlere yapılan baskınlarda el konulan cihazların bir depoyu tamamen doldurduğu dikkat çekiyor. Farklı oyunlar için kullanılan küçüklü büyüklü kumar aletleri, emanet deposunun raflarında tutuluyor. Yine son yıllarda toplumda artan silah ilgisinin bir göstergesi de emanet deposunda ortaya çıkıyor. Çok sayıda kurusıkı ve yivsiz silah ile tüfek de raflarda ve dolaplarda saklanıyor. Ateşli silahlar ise Jandarma Komutanlığına gönderiliyor. (DHA)

Bi Bülten

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL