Kültür Sanat

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali için geri sayım başladı

Heyecanla beklenen 12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’ne sayılı gün kaldı. 12. düzenlenen festival, 18-24 Kasım 2022 tarihlerinde, Atlas 1948 Sineması , Kadıköy Sineması ve AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleşecek…

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali için geri sayım başladı

Heyecanla beklenen 12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’ne sayılı gün kaldı.

12. düzenlenen festival, 18-24 Kasım 2022 tarihlerinde, Atlas 1948 Sineması , Kadıköy Sineması ve AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleşecek. Akademik program ise her yıl olduğu gibi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yapılacak.

‘ONUR ÖDÜLLERİ’ BELLİ OLDU

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin her yıl verdiği onur ödülleri belli oldu. Festival bu yıl oyuncu Serra Yılmaz’a “Sinema Onur Ödülü” verecek. Ayrıca 12. yılında festival danışma kurulu; ‘Akademik Onur Ödülü’nü kadın hakları savunuculuğu yapan Nazan Moroğlu’na ve ‘Sinemaya Katkı Ödülü’nü Mevlüt Koçak ve Sevin Okyay’a vermeyi kararlaştırdı.

ALTIN TERAZİ UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI’NDA 9 FİLM YARIŞACAK

Bu yıl film gösterimleri her yıl olduğu gibi Türk ve Dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmlerden oluşuyor. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda 9 film yarışacak ve İstanbul’da ilk kez gösterilecek. 

ALTIN TERAZİ KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI’NDA 10 FİLM YARIŞACAK

Yine Türk ve Dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmler Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nda yerini bulacak. Bu bölümde 10 film yarışacak.

BU YIL BELGESELLER DE YARIŞACAK

Festivalde bu yıl Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması bölümü, ilk kez yarışma kategorisinde izleyicisi ile buluşacak. Bu kategoride 10 kısa metraj belgesel film gösterime girecek ve yarışacak. 

“ADALET TERAZİSİ”

“Adalet Terazisi” yine izleyiciye ulaşacak. Adalet Terazisi bölümünde dünya sinemasının seçkin örneklerinden 13 film yer alıyor. Bu seçkinin “Özel Gösterim” kategorisinde ise 3 film GAİN Medya ana sponsorluğunda izleyiciyle buluşacak ve İstanbul’da ilk kez gösterilecek. 

AKADEMİK PROGRAMIN KONUSU “KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ”

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali akademik programı, 18 Kasım– 24 Kasım tarihleri arasında “Eşitiz” temasıyla gerçekleştirilecek.

Akademik program 18 Kasım 2022 Cuma günü saat 09.00’da İstanbul Üniversitesi Doktora Salonunda Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehtap Demir Güven İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Ekmekçi ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve açılış konuşmalarıyla başlayacak.

Açılış gününde, Afgan yönetmen Sahra Karimi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yargıcı Doç .Dr. Saadet Yüksel, KA-DER başkanı Nuray Karaoğlu, Eşitiz Kadın Hakları Grubundan Dr. Özlem Altıok,TİHEK Başkanı Prof.Dr. Muharrem Kılıç, Av. Nurdeniz Tunçer gibi sinema, hukuk ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, eşitlik ve kadın hakları perspektifli konuşmalar yapacaklar.

“EŞİTİZ” TEMASI

“Eşitiz!” başlığı altında eşitlik ve kadınının insan haklarına ilişkin çeşitli sorunlar; on ülkeden 80 katılımcı tarafından ele alınacak. İstanbul Üniversitesi Doktora Salonunda ve çeşitli sinema salonlarında ağırlığı yüz yüze 16 oturumun yan sıra, paneller ve öğrenci kulüplerinin film analizleri yaptığı forumlarla yürütülecek programla ilgili olarak festival başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer: “Film festivalinde film programının yanı sıra farklı ülkelerden akademisyenlerin katılımıyla geniş bir akademik program gerçekleşecek.

Kaynak: Haber Global

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL